לוגו המרכז לרפואת חרום

תיק עזרה ראשונה לחדר כושר

חדרי כושר נחשבים לזירה פגיעה במיוחד ברמה הרפואית, כך שעליהם להתכונן לכל אירוע רפואי הדורש מענה מיידי ולהציב תיק עזרה ראשונה לחדר כושר במקום נגיש וזמין בכל רגע נתון. המרכז לרפואת חרום מזמין אתכם להתאים את ערכת העזרה הראשונה למקום ולהיקף המתאמנים ולהיערך לכל תרחיש אפשרי.

 

יותר מתאמנים, יותר פוטנציאל לפציעות

בשנים האחרונות קיימת עלייה מתמדת בכמות המתאמנים ובהיצע האימונים עבורם. חדר הכושר שנחשב מטבע הדברים למקום האולטימטיבי לשמירה על אורח החיים הבריא, קולט אליו מגוון רחב של מתאמנים מכל סוג – חובבים ומקצועיים כאחד. יחד עם זאת, ישנם מצבים ספציפיים שבהם האימון עשוי לצאת משליטה ולגרום לנזק בריאותי.

 

מה כבר יכול להשתבש בחדר הכושר?

מתאמנים בחדרי הכושר עשויים להיפצע במגוון דרכים. הראשונה והנפוצה שבהם היא פיזיולוגית – תנועה לא נכונה, כיווץ או תפס בשריר. פציעה אחרת עשויה להיגרם בשל מגע לא נכון עם מכשיר או ממתקן כלשהו ובמקרים קיצוניים אדם מבצע אימון בלתי מתאים וסובל ממאמץ נשימתי קשה או שבר. כל אלו מצריכים ציוד רפואי שיעמוד לרשות המתאמנים וצוות חדר הכושר בכל תרחיש ויאפשר טיפול ראשוני באדם הנפגע.

בייחוד במקרים מורכבים כמו שבר ביד או ברגל, מתן מענה ראשוני באמצעות תיק עזרה ראשונה לחדר כושר יכול למנוע פציעה קשה ההולכת ומידרדרת במהירות ולהוות את ההבדל בין פציעת ספורט שמצדיקה ניתוח לבין פציעה בהחלמה מהירה.

 

חדרי כושר והקביעה החוקית לגביהם

חוק הספורט בישראל קובע באופן חד משמעי שכל מאמן מחויב לעבור קורס עזרה ראשונה של 28 שעות לפחות, הכולל סילבוס מתואם להנחיות ודרישות משרד הבריאות כדי לאמן אחרים.

אין זה משנה אם אותו מאמן עורך אימונים לאחרים בחדר הכושר, במגרש הכדורגל או בפארק הציבורי – כל עוד ברשותו תעודת מגיש עזרה ראשונה תקפה.

יש מוסדות לימוד למקצועות הספורט כמו וינגייט לדוגמה, שבהם ההכשרה בעזרה ראשונה מתרחשת תוך כדי הלימודים עצמם. אם מוסד הלימודים לא העביר הכשרה שכזו במהלך הקורס, המאמן יצטרך לעבור אותה לאחר לימודיו עוד בטרם יתחיל לאמן כל אדם אחר. קורסי עזרה ראשונה מצריכים ריענון של 8 שעות לימוד אחת לשנתיים.

 

המשמעות שבלאמן ללא קורס עזרה ראשונה

עקרונית מאמן שלא יבצע קורס עזרה ראשונה לא יסבול מאכיפת הרשויות, אבל עליו לדעת שאם נפצע אדם בחדר הכושר או מתחם האימונים השייך לו, הביטוח לא יכסה אותו וכל העלויות כלפי הנפגע יחולו עליו. הדבר עשוי להגיע גם עד כדי תביעות רשלנות ומאסרים ולכן חשוב מאוד לעבור את הקורס ואת הריענון הנדרשים במועד שלהם.

 

איך בוחרים תיק עזרה ראשונה לחדר כושר?

מאמני הספורט שעברו קורס והכשרה מסודרים מכירים מקרוב נושאים כמו אנטומיית מחזור הנשימה, מצבי חוסר הכרה, מצבי הלם, סוגי פציעות ספורט, לוחות גב ולקיחת אנמנזה רפואית.

בהתאם לנושאים אלו, הם לומדים כיצד להשתמש בסוגים שונים של ציוד עזרה ראשונה בעת הצורך, דבר שיסייע להם להתאים את תכולתו של תיק עזרה ראשונה לחדר כושר.

תיקי עזרה ראשונה מכילים בתוכם רשימת ציוד בסיסית שנועדה להעניק סיוע ראשוני לנפגע במצבים כמו חתכים, כוויות, שברים או חבלות גופניות וכן לטפל באירועים מורכבים כמו קוצר נשימה, עילפון וכו'.

במקרה של מצב מסכן חיים כמו דום לב או התקף לב, נדרש מאמן הכושר לבצע החייאה. את ציוד ההחייאה לא ניתן למצוא בערכת העזרה הראשונה הבסיסית והוא מגיע כציוד בערכה נפרדת, בדומה לערכת הנשמה.

על פי חוק כל מקום המונה מעל 500 אנשים מחויב מלבד תיק עזרה ראשונה, להציב במקום גלוי ונגיש מכשיר דפיברילטור המספק מענה מציל חיים למצבי פרפור חדרים.

 

התאמת תיק העזרה הראשונה למתחם האימונים

בשוק ניתן למצוא מגוון רחב של תיקי עזרה ראשונה שיתאימו לחדר הכושר, כך שהתאמתו הסופית תתרחש על סמך מאפייני המקום, היקף הפעילויות המבוצעות בו וצרכי המאמנים/ מתאמנים בכל רגע נתון.

עקרונית, ככל שמכון הכושר גדול יותר מומלץ שתיק העזרה הראשונה יהיה גדול יותר ושיכיל כמות רבה של תחבושות אלסטיות, סדים לקיבוע, תחבושות בטן וגזות סטריליות, תרופות כמו משככי כאבים ומורידי חום.

צוות חדר הכושר עצמו אמור לרענן את הערכה מעת לעת, לדאוג למילוי שלה ולכמות שתספיק למצב של פציעות מרובות המתרחשות במקביל ולוודא שכל המוצרים הקיימים בתיק העזרה הראשונה בתוקף.

מכיוון שישראל סובלת ממצבי חרום לאומיים רבים, חשוב להיערך גם לתרחישים המוניים כמו אירוע טרור ורעידת אדמה בהם קיימת כמות רבה של מתאמנים הזקוקים לסיוע רפואי ראשוני.

 

אין להתפשר על ציוד החייאה מציל חיים!

מלבד חשיבות תכולתו המלאה והתקפה של תיק עזרה ראשונה לחדר כושר, מאמנים לא יכולים להקל ראש ברכישת ציוד מציל חיים כמו דפיברילטור וערכת הנשמה, גם אם הם לא חייבים בהם על פי החוק.

פציעות הספורט נחלקות לשלוש קבוצות עיקריות: פציעות מאימון יתר, בהן עומס מופעל על הרקמות (כמו שרירים וגידים) באופן שגבוה מיכולת הספיגה שלהן, פציעות עקב חוסר מוכנות של הרקמות כך שהן לא עומדות בעומס גבוה ופציעות עקב ביצוע תנועות או פעולות שאינן נכונות.

 

ערכות נוספות לתיק העזרה הראשונה

מלבד החלוקה הגסה, ישנם גם מצבים שעשויים להתרחש ללא קשר לגירוי הרקמות או האינטנסיביות בהן כמו כניסה לאירוע לבבי או התקף נשימה. במצבים אלו כל דקה חשובה וטיפול מהיר ומיידי מציל חיים. לכן מלבד תיק עזרה ראשונה לחדר כושר, חשוב לדאוג גם לדברים הבאים:

מכשיר דפיברילטור – הדפיברילטור מזרים שוק חשמלי ללב המטופל ומשיב אותו לפעילות סדירה במצב של פרפור חדרים (מצב שלא ניתן לאתר מלבד ע"י הדפיברילטור) כך שחייו יינצלו. כיום כל קורס החייאה וקורס ע"ר בסיסי מתמקד גם בשימוש במכשיר זה, אם כי ניתן להשתמש בו בקלות ומהירות רבה גם ללא ידע קודם.

ערכת הנשמה – חבלות ראש קשות, אירוע מוחי, מחלת ריאה חסימתית, דום לב, אי ספיקת לב או התקף נשימתי מצריכים ביצוע הנשמה מלאכותית שבו כל דקה קובעת. ערכת ההנשמה מבצעת הנשמה בשלוש דרכים: הנשמת לחץ בהתאם למדד לחץ האוויר האידיאלי, הנשמת נפח שתבוצע עד לנפח אוויר שהוגדר מראש והנשמת זמן שתתבצע תוך זמן קצוב שהוגדר על ידי מגיש הטיפול.

מכשיר א.ק.ג – מכשיר תכליתי ופשוט המנטר את קצב ועוצמת הפעילות החשמלית של הלב, מה שיכול להעיד על מצב של אוטם שריר הלב ולהביא לטיפול מהיר ובזמן של מצבים מסכני חיים.

בדיקת הא.ק.ג מתבצעת ע"י חיבור אלקטרודות לגוף המטופל וקבלת פלט אינדיקציה לגבי פעילות חשמלית בלב, כך שניתן לזהות התקפי לב, הפרעות קצב, חוסר בזרימת דם, מומים לבביים ועוד.

 

התמודדות יעילה עם כל פציעה ותרחיש רפואי

כפי שאתם מבינים, אין להקל ראש בבחירה ובהתאמת תיק עזרה ראשונה לחדר כושר ובכל יתר האמצעים מצילי החיים שמספקים מענה ברגעי האמת. המרכז לרפואת חרום מעמיד לרשותכם את תיקי העזרה הראשונה המקצועיים והאיכותיים ביותר בישראל, המכילים ציוד רפואי עשיר ורב, ערכות החייאה והנשמה ומגוון רחב של מוצרים רפואיים המספקים מענה יעיל לכל תרחיש.

בנוסף, מקיים המרכז לרפואת חרום הדרכות וקורסי עזרה ראשונה לרבות ריענון, המקנים למאמנים אישור לאמן כחוק ומספקים להם ידע חיוני בעל חשיבות עליונה.