לוגו המרכז לרפואת חרום

תיק עזרה ראשונה והחייאה

תיק עזרה ראשונה והחייאה מאפשר לכל אדם לספק מענה רפואי לאחרים גם ללא ידע רפואי קודם או מיומנות בסיסית מסוימת. מדובר באמצעים השומרים על החיים ובמקרים רבים אף מצילים אותם ולכן עליכם להציב אותם בחשיבות עליונה ולדאוג לכל פתרון שמעניק לכם ולסובבים אתכם שקט נפשי ומוכנות גבוהה לכל תרחיש.

 

על חשיבותה של עזרה ראשונה

אדם נוסע ברכבו בנתיב האמצעי כשרכב דוהר מימינו ומתנגש בפתאומיות במעקה הבטיחות. אותו אדם חונה בצד את רכבו, שולף תיק עזרה ראשונה והחייאה ודוהר לרכב שניזוק קשות. בפנים הוא מוצא נהגת ונוסעת, שתיהן חבולות ומדממות.

הוא מזעיק אמבולנס למקום ומגיש להן עזרה ראשונה הכוללת חיטוי וחבישה לחתכי הנהגת וביצוע חוסם עורקים לנוסעת שנפגעה קשה יותר. לו היו השתיים ממתינות לחובשים הרפואיים ללא מענה רפואי מיידי, ייתכן שפציעותיהן היו מתגלות כקשות בהרבה.

סיפור שכזה איננו חריג בנוף הישראלי. מידי יום אנו שומעים על תאונות, פציעות, תרחישי ביטחון וטרור וכן אירועים רפואיים פתאומיים – כל אחד מהם דורש מענה מהיר ולעתים גם מציל חיים.

אמנם לא תמיד מדובר במצב חרום בהגדרתו הלאומית, אך אדם שנפל, החליק, נחבל, נחתך, שבר גפיים ואף חווה התקף לב, נמצא מבחינתו במצב חרום לכל דבר ועניין. יש לעשות את הכל על מנת להעניק לו טיפול וסיוע מתאימים.

 

הצורך בביצוע עזרה ראשונה והחייאה

כחלק משגרת החיים, כולנו משתמשים מעת לעת באמצעי ציוד רפואי שונים. בין אם כדי לטפל בפצע פשוט במקום העבודה או במקרים מורכבים חלילה במוסדות רפואיים, הציוד הרפואי נועד לספק לנו מוכנות לכל תרחיש ולהעניק טיפול מהיר לכל אדם הזקוק לכך.

תיק עזרה ראשונה והחייאה הפך בשל כך למוצר החובה החיוני וההכרחי במקומות עבודה, מוסדות ומתחמים ציבוריים, משרדים, רכבים, בתי מגורים ועוד ומאפשר לטפל במצבי חולי ופציעה בזמינות מקסימלית ובכל זמן ומקום.

השימוש בתכולת תיקי עזרה ראשונה וערכות החייאה לא דורש ידע רפואי מיוחד. למעשה, כיום ניתן להעניק עזרה רפואית מיידית למגוון רחב מאוד של פגיעות וחבלות על ידי ציוד שתוכנן ליישום פשוט.

במכשירי הדפיברילטור המיועדים להצלת חיים לדוגמה, קיים חיווי קולי במגוון שפות המדריך את מבצע ההחייאה לשימוש במכשיר ולקריאת החיוויים שלו. בערכות הנשמה קיימות הוראות ברורות שניתן לעקוב אחריהן.

יחד עם זאת, אדם שעבר הכשרה בסיסית בעזרה ראשונה צפוי לדעת ליישם בשטח סוגים שונים של חבישות וטיפולים ולכן קורס עזרה ראשונה הופכת לא פעם לידע מהותי לחיים.

 

מה מכיל תיק עזרה ראשונה?

תכולתו של תיק עזרה ראשונה מורכבת מאמצעי חיטוי, חבישה ותרופות שונות. כמות התכולה שבתוך התיק, כמו גם התאמות שנעשו לטובת סוג מסוים של אנשים ומקומות משתנה מתיק לתיק.

אם ברצונכם להתאים את תיק העזרה הראשונה אליכם לבית העסק, המפעל, המתחם או אפילו לביתכם, ניתן לשוחח איתנו בכל עת ולקבל עזרה ברכישת התיק על כל תכולתו החשובה.

חשוב לציין שבמקומות ציבוריים, ארגונים ומוסדות קיימת חובה על פי חוק להחזיק בערכת עזרה ראשונה המכילה ציוד עזרה ראשונה מלא, תקף וסטרילי שזמין לשליפה ולטיפול בכל זמן נתון.

יש להניח את הערכה במקום נגיש וגלוי שכל אדם יוכל להגיע אליו בשעת הצורך. בנוסף, החל משנת 2007 חובה בכל מקום ציבורי שתכולתו מונה 500 אנשים ומעלה, להחזיק בדפיברילטור – מכשיר החייאה מציל חיים במצבי דום לב ותעוקת לב.

 

להלן רשימת ציוד החובה בכל תיק עזרה ראשונה:

 • תרמיל גב
 • משולשים וסיכת ביטחון
 • חוסם עורקים
 • 2 תחבושות אישיות
 • תחבושת בטן
 • 20 פלסטריות
 • 20 פדי גזה סטריליים
 • 10 אגדים
 • 3 איספלניות
 • 3 תחבושות לכוויות
 • 3 תחבושות אלסטיות (8 ס"מ)
 • מספרי מלע"כ
 • סד לקיבוע
 • כלודין 100 מ"ל
 • שמיכה היפותרמית
 • 10 זוגות של כפפות חד פעמיות
 • מסכת כיס להנשמה
 • פנס ראש
 • מנתבי אוויר בגדלים 1,2,3

 

היכן כדאי למקם את תיק העזרה הראשונה?

ישנם מקומות פגיעים יותר לתרחישים רפואיים מאחרים, כמו למשל גני ילדים, בתי ספר ומעונות, בתי אבות, עמותות סיוע לחולים, גמלאים ולאנשים שידם אינה משגת, מכוני כושר, טיולים בשטח וכדומה.

מקומות מהסוג הזה מאפיינים אוכלוסייה פגיעה אך גם חשיפה לסכנות פוטנציאליות מרובות יותר. לשם כך חשוב למקם תיק עזרה ראשונה והחייאה במקום גלוי וסמוך למרכז הפעילות, לתדרך את עובדי המקום לגבי מיקומו ואופן השימוש בו ולדאוג לריענון התיק, בדיקת המלאי ותקינותו בכל עת.

המרכז לרפואת חרום נמנה עם צמרת החברות המתמחות ברפואת החרום בישראל, מייבא ומשווק ציוד רפואי וציוד עזרה ראשוני איכותי מהיצרנים המובילים העולם. חברת ALLIED העולמית שמוצריה מאיישים את מרכזי החלל של סוכנות NASA האמריקאית, אף בחרה במרכז לרפואת חרום כמשווק הבלעדי שלה בישראל. פנו אלינו לרכישה ולהתאמה מדויקת של כל הפתרונות הרפואיים הנדרשים לכם.

 

היכן כדאי למקם ערכת החייאה?

חיי אדם הם המשאב היקר ביותר ועלינו לשמור עליהם מכל משמר. כדי לעשות זאת, נדרשים כיום מקומות המונים מעל 500 בני אדם להציב דפיברילטור אוטומטי, אך במקרים רבים הופך המכשיר המתוחכם והמתקדם למצרך חיוני והכרחי גם במקומות קטנים הרבה יותר.

מכשיר הדפיברילטור נותן מענה במצב חיים מסוכן ואף קטלני במיוחד – דום לב. במצב זה מפסיקה משאבת הלב את פעולתה, הדם איננו זורם וכך חמצן לא מגיע לתאים, מה שיחולל במהירות מסחררת פגיעה מוחית ופגיעות קשות ביותר ואף מוות ככל שחולפות הדקות.

הסיבה המרכזית לתופעה היא פרפור חדרים – אי סדירות בפעילות החשמלית שמשבשת את קצב הלב. הדפיברילטור מזהה את הגורם לכשל ומספק שוק חשמלי שמאפשר ללב לשוב לפעילות סדירה. מכיוון שמדובר במכשיר שהופך קריטי להצלת חיי אדם, עליו להימצא במקום גלוי, ברור ונגיש ביותר, המסומן בשילוט מתאים.

במקומות רבים נהוג להציג לצד הדפיברילטור גם מכשור רפואי נוסף המספק מענה הולם למצוקות רפואיות חמורות. דוגמה למוצרים אלו היא מנתבי אוויר במספר גדלים שנמצאים בתיק העזרה הראשונה המורחב, בלון ומסכת חמצן, מפוח הנשמה, חוסם עורקים, ערכת עירוי ומזרק אפיפן.

ככל שמדובר במקום ציבורי רלוונטי שלא מתקין ציוד החייאה, הוא ייקנס בעשרות אלפי שקלים. יש להדגיש שהחובה בחוק היא כלפי דפיברילטורים בלבד, אך מכיוון שכל מקום אחראי לשלום המבקרים, העובדים והשוהים אצלו, מומלץ בחום שלא להקל בכך ראש ולהצטייד ככל האפשר.

 

"כל המציל נפש אחת"

תיק עזרה ראשונה והחייאה תורם תרומה משמעותית לשמירה על ערך החיים. בעידן המודרני, כולנו מודעים לאורח החיים הבריא, לאימונים לגוף ולנפש, לסוגיית בריאות הנפש, התזונה הנכונה, בריאות השן והפה ומשקיעים רבות בכל אלו.

המענה הרפואי בשעת חרום איננו שונה מכך ולכן חשוב להגדיל לגביו את המודעות ולהשקיע בעזרים המתאימים.

המרכז לרפואת חרום מחזיק בניסיון מקצועי עשיר ומכובד בתחום הייבוא והשיווק של מוצרים רפואיים מטובי היצרנים וכן בביצוע קורסי עזרה ראשונה, קורסי החייאה, קורסי החייאת תינוקות וקורסי ריענון – הן לבעלי המקצוע והן לציבור הרחב.

בנוסף מחזיקה החברה בחטיבת כוח אדם מקצועית וגדולה הכוללת חובשים ומאבטחים לטיולים, אירועים ופעילויות שטח.