לוגו המרכז לרפואת חרום

ערכת עזרה ראשונה לטיולים

לצאת בשלום ולחזור בשלום מטיול איננו עניין של מה בכך. כדי שהטיול יתנהל בצורה רגועה, איכותית ובשליטה מקסימלית, חשוב לקיים אותו יחד עם ציוד רפואי חשוב ובראשו ערכת עזרה ראשונה לטיולים. המרכז לרפואת חרום מעמיד לרשותכם את ערכות העזרה הראשונה האיכותיות ביותר ואת כל האמצעים להתאמת הערכה לאופי הטיול והמטיילים עצמם.

 

בטיולים כמו בכל מקום אחר, תאונות עלולות להתרחש

כל טיול טוב מכיל מעט פיזיות. בין אם מדובר במסלול רגלי ארוך ומאתגר מנקודה לנקודה ובין אם מדובר ביום גיבוש ספורטיבי בשטח – היציאה מחוץ לארבע קירות מערבת מפגש חיובי והכרחי עם מקומות חדשים, עניין ואקשן. יחד עם זאת, תאונות לעולם קורות ובפרט בסביבה חיצונית לא מוכרת ואף בלתי צפויה.

מנקע כתוצאה מכניסה לגומחה קטנה באדמה ועד לעקיצת צרעה – חשוב לדעת כיצד לפעול כשהדברים יוצאים משליטה. ערכת עזרה ראשונה לטיולים היא האמצעי האפקטיבי ביותר למתן מענה בנושא ובה חייבת להימצא תכולה שתאפשר לכם לטפל במצב כראוי ולבלום החמרה או סבל מיותר בקרב המטיילים. גם כאשר השגרה מתונה ושלווה, כולנו מבינים שתמיד צריך להתכונן ליום גשום.

הרי תרחישים פתאומיים מתרחשים דווקא ברגעים הכי לא צפויים, בהם גם עניין פשוט כמו שריטה בכף רגלה של תלמידה במהלך הטיול עשוי להשבית את כולם למשך שעות באמצע ערוץ הנחל.

בייחוד מחוץ לארבע קירות, לא ניתן לשמור על שאננות וחשוב לצאת לכל טיול עם ציוד רפואי מתאים, המצוי בתוך ערכת עזרה ראשונה לטיולים אותה ניתן לשאת על הגב או לשמור באוטובוס כל עוד הוא עדיין ממתין בטווח הראייה שלכם.

 

שלושת כללי הברזל למטיילים, בכל טיול, בכל מקום וגיל הם אלה:

  • הכנה מוקדמת – כל מה שצריך לבצע לפני היציאה לטיול, על מנת לוודא שהוא יישאר בטוח במגוון תרחישים אפשריים.
  • התנהלות תקינה בשעת חרום – היכולת לתפעל כאן ועכשיו מצבים פתאומיים ולא מתוכננים, בפרט מתן מענה רפואי בעזרת ציוד עזרה ראשונה.
  • התנהלות מלאה בשטח – קביעת גבולות המותר והאסור בטיול והיכולת לשלוט במהלך הטיול.

כל אלו אמורים להביא לכדי החלטה על ערכת עזרה ראשונה לטיולים המאפשרת להכיל בתוכה את כל הפתרונות הרפואיים הנדרשים בשטח, על פי אופי הטיול ולפי אופי המטיילים. זכרו שהערכה נועדה לספק שקט נפשי אך לאורך הטיול נרצה כמה שפחות להשתמש בה באמת, מה שמצריך שרטוט של חוקי משמעת ו"גבולות גזרה" לאופי ומהלך הטיול, שחשוב לשמור עליהם ולאכוף.

 

סוג הטיול והיערכות נכונה עבורו

האם אתם צפויים לצאת לטיול ג'יפים או לטיול רגלי? האם הטיול כולל לינת לילה או רק מספר שעות מחוץ לבית? האם מדובר במסלול חשוף לשמש או מוצל? בים או במדבר? האם במזג אוויר קריר וחורפי או ביום שרבי ויבש? כל התשובות לשאלות מהסוג הזה יסייעו לכם להבין איזו ערכת עזרה ראשונה לטיולים אתם בכלל מחפשים.

תיקי עזרה ראשונה קטנים יתאימו בעיקר כפתרונות לרכב או לאוטובוס, לטיול הג'יפים או הטרקטורונים בשטח וגם למשפחה המטיילת במסלול מישורי, רגוע וללא אתגרים מיוחדים. תיקים גדולים ועם תכולה רבה יותר, יתאימו לטיולים ארוכי טווח, בהם יש מסלול ארוך או מסע של ממש לעבור, לקבוצות מטיילים גדולות ועוד.

תיקים אלו נדרשים לשאת תכולה רבה בתוכם ולכן מומלץ שיהיו נוחים ביותר לנשיאה על הגב. העדיפו תיק עם תאים רבים שבהם יש הרבה מקום אחסון, כך שיהיה אפשר להכניס פנימה אמצעים נוספים מלבד הציוד בגדר "חובה", כמו מורידי חום ומשככי כאבים, כדורים נגד בחילות, מקלות זוהרים לסימון בלילה, מלאי גדול של תחבושות רפואיות, כובעים ספייר להגנה מהשמש, עוד זוגות גרביים ללילה קא בשטח וכו'.

 

איזו ערכת עזרה ראשונה תתאים לקבוצת מטיילים קטנה?

לקבוצת מטיילים קטנה, כדאי להעדיף לכל הפחות ערכת עזרה ראשונה לטיולים מדגם קטן שמכיל בתוכו את כל הציוד הדרוש: ציוד חבישה בסיסי, פדי גזה, פלסטרים, נוזל או משחה לחיטוי, משחת כוויות, משולשי בד (לקיבוע שדה), סרט הדבקה ומספריים.

אפשר גם להיעזר בתקן של משרד החינוך הכולל רשימת ציוד ארוכה ומפורטת לטיולים (רשימה בגדר חובה לטיולים במסגרות השייכות למשרד החינוך) כולל כמויות. מלבד הציוד הבסיסי לטיפול בפצעים, חתכים, עקיצות וכד', מומלץ שלא להתפשר לעולם על ציוד שעשוי להציל חיים – החל מחסם עורקים וכלה בערכת הנשמה למצבים של אובדן חמצן מכל סיבה שהיא.

 

איזו ערכת ע"ר תתאים לקבוצה גדולה?

מעבר לכל הפריטים שהוזכרו כאן לרבות ציוד ההנשמה החשוב וכמות מוגדלת של כל הציוד הרפואי שקיים בערכת העזרה הראשונה, מומלץ לשקול גם את האמצעים הבאים:

דפיברילטור – הדפיברילטור הוא מכשיר המספק שוק חשמלי ללב במקרים של דום לב והתקף לב, מה שיביא להסדרת קצב פעולת הלב והוצאתו של אדם מכלל סכנת חיים. כיום הדפיברילטור נחשב למוצר מציל חיים, מה שמחייב אותו להימצא בכל מקום עם נוכחות של 500 אנשים ויותר, אם כי גם במקרים של קבוצות קטנות מומלץ שלא לוותר עליו. השימוש במכשיר לא מצריך ידע רפואי קודם.

מכשיר א.ק.ג – זיהוי הפרעות קצב ואפילו מצב נוכחי של כניסה לאירוע לבבי יוכלו לקבל אבחנה מדויקת בו במקום ובכך לאפשר מתן טיפול רפואי מהיר ככל האפשר. אם יש צורך, ניתן להשתמש במכשיר הדפיברילטור ע"פ הנחיותיו הקוליות בעברית וכמובן להזעיק אמבולנס למקום מיד.

מד חום – הוא המוצר הכי פשוט שתמיד נשמט איכשהו מרשימת הציוד של כל ערכת עזרה ראשונה למטיילים. מד החום יאפשר לכם לקבל אינדיקציה ברורה לגבי המטייל בו במקום ולהחליט לאור התוצאה כיצד לפעול והאם מותר להמשיך את הטיול לאחר שמוריד החום ישפיע. במרכז לרפואת חרום תוכלו לרכוש מדחום דיגיטלי ללא צורך במגע גופני עם הנבדק.

 

ומה עוד מומלץ לעשות?

כדאי לקחת איתכם לכל טיול גם אמצעי תקשורת יעיל למקרה חרום כמו טלפון חרום עם סוללה מלאה שיימצא בתיק וכמובן מטען נייד. אפשר לשמור מראש מספרי טלפון רלוונטיים כמו של בית ספר שדה סמוך, מוקד יחידת החילוץ, המספר הישיר של הפיקוח על אותה שמורת מטיילים או להתקין את אפליקציית 100 של משטרת ישראל, על מנת לחייג ולשדר במקביל את מיקומכם. מומלץ גם לעדכן גורם נוסף ביעד הטיול שלכם ובזמני הטיול, כל עוד מדובר במספר משתתפים מצומצם שמטיילים יחסית בספונטניות.

 

ועוד כמה טיפים כדי להפוך את הטיול לנעים ובטוח:

  • טיילו רק בשבילים המסומנים ואל תסטו מהם.
  • תכננו את היום כך שבשעות החמות ביותר (12:00-14:00) תימצאו במנוחה או תטיילו לכל היותר באזור מאוד מוצל.
  • הקפידו להיות חכמים בשמש – כובע, משקפי שמש, מקדם הגנה והרבה מים מוכרחים להתלוות לכל אחד מהמשתתפים בטיול.
  • הימנעו מהפיכת אבנים וכניסה למבנים נטושים, בהם שוכנות חיות ארסיות או טפיליות שמוטב להימנע מלהיפגש איתן.
  • זכרו תמיד שלצד כל הנאה צריך לזכור את הסכנות – היערכות טובה תביא להתמודדות יעילה בכל מצב חרום ותמנע מכם לספוג פציעות קשות ומתמשכות או נסיבות רפואיות שיוצאות משליטה.

המרכז לרפואת חרום מתמחה בייבוא ושיווק מוצרים רפואיים איכותיים לרבות ערכת עזרה ראשונה לטיולים במבחר גדלים וסוגי תכולה, עריכת קורסי עזרה ראשונה, קורסי החייאה וריענון וניהול חטיבת כוח אדם מקצועית למתן עזרה ראשונה בשטח, לטיולים, אירועים, כנסים, סדנאות ועוד.