לוגו המרכז לרפואת חרום

ערכת עזרה ראשונה גדולה

במסע החיים יש לעתים תרחישים לא צפויים. ערכת עזרה ראשונה גדולה תוכל לספק להם התמודדות מתאימה ולעתים גם להציל חיים. מהי חשיבות הערכה, היכן ומתי צריך להשתמש בה ומה עליה להכיל?

 

מהי ערכת עזרה ראשונה ומהו תפקידה?

ערכת עזרה ראשונה מספקת טיפול רפואי ראשוני ומיידי למגוון רחב של פציעות גופניות או אירועים בריאותיים. היא נמצאת במגוון מקומות כמו הבית, הרכב, במקומות עבודה וגם בטיולים ולוקחת חלק באירועים כמו תאונות דרכים, תאונות אישיות ותאונות עבודה, אירועים פתאומיים כמו בעת המתנה לאחות בקופת החולים או בבית הספר.

ערכת עזרה ראשונה גדולה תכיל למעשה את כל הציוד הרפואי והטיפולי הדרוש למתן מענה רפואי מוקדם, שיבלום הידרדרות במצב וימנע המתנה ממושכת עד למענה רפואי ממוסד.

שימוש בערכת העזרה הראשונה איננו דורש ידע רפואי מיוחד, אך בישראל רובנו נחשפים לסדנאות ולשיעורי עזרה ראשונה לאורך כמה תקופות חיים כמו התיכון, הצבא ואפילו במסגרות הלימודים האקדמיים.

 

כל אחד יכול להעניק עזרה ראשונה

בשל תרחישי החרום הרבים בישראל והמוכנות הגבוהה לאירועים ביטחוניים בחזית ובעורף, כל אחד מאיתנו יודע כמה וכמה דברים על ציוד רפואי שבדרך כלל מצוי בערכת העזרה הראשונה הגדולה: כיצד חובשים חתכים ופצעים, מהם חומרי החיטוי הנדרשים ולעתים גם ביצוע חסימת עורקים ואבחון שטחי של הפגיעה עצמה.

מלבד הידע האזרחי הבסיסי, חשוב להכיר ולהתוודע לנושא הגשת העזרה הראשונה לעומק, כדי לדעת טוב יותר באיזה ציוד עזרה ראשונה מתוך הערכה כדאי להשתמש ובאיזו תכולה מומלץ למלא ערכת עזרה ראשונה גדולה כדי שתספק מענה מקיף לכל סיטואציה ולכל צורך טיפולי בשטח.

כמובן שאם עברתם בעצמכם קורס עזרה ראשונה או קורס החייאה תוכלו לייעל את מתן הטיפול הרפואי לנפגעים, אך באופן עקרוני ניתן ללמוד ולהשתמש בכל אמצעי בערכה גם ללא ידע מתקדם.

 

ערכת עזרה ראשונה גדולה: מה היא מכילה?

תכולת תיקי העזרה הראשונה מתייחסת למספר פתרונות רפואיים מרכזיים, המשתנים בעיקר בהיקפם מערכה לערכה, כך שיתאימו לקבוצות יעד מסוימות (מטיילים או מתאמנים בחדר כושר למשל) או להיקף משתנה של אנשים (למשל ערכה שתספק מענה לאירוע רב נפגעים באוטובוס, להבדיל מערכה שתספק מענה למשרד עם 10 עובדים):

  • אמצעי חבישה – תחבושות בד במספר גדלים, אספלנית, פלסטרים, תחבושות לכוויות ולחתכים, פדי גזה במספר גדלים וכו'.
  • אמצעי חיטוי שונים – פולידין במשחה ובנוזל, סביעור, תכשירים לטיפול בכוויות, בפצעים, עקיצות ועוד.
  • עזרים רפואיים חיוניים – מסיכות כיס להנשמה, חסם עורקים, מסיכת בד, כפפות מספרי מלע"כ ועוד.
  • תרופות בסיסיות – משככי כאבים ומורידי חום, תרופות נגד בחילות והקאות, נגד שלשולים ועוד.

תכולה זו משתנה על פי גודל הערכה וגם כאמור על סמך מאפייני המקום וצרכיו הייחודיים, כך שלמקומות גדולים יותר תידרש ערכת עזרה ראשונה גדולה ומאובזרת ביותר.

 

התאמת ערכת העזרה הראשונה למקום

על פי החוק, כל מקום ציבורי נדרש להציב ערכת עזרה ראשונה גדולה ונגישה במקום ברור ומסומן. הערכה חייבת להכיל מגוון עזרים רפואיים לטובת טיפול רפואי משתנה, לעמוד בתקן מטעם משרד העבודה ומשרד הבריאות וכמובן לרענן את תכולתה אחת לזמן מה כדי לוודא שאין חוסרים ושהתרופות או המשחות עדיין בתוקף.

במקומות ציבוריים בהם שוהים 500 אנשים ומעלה נדרשת גם ערכות החייאה והנשמה הכוללות מסכות ובלון חמצן (למשל בבריכה ציבורית) ומכשיר דפיברילטור – טיפול בהלם חשמלי למצבי פרפור חדרים בעת התקף לב או תעוקת לב.

כיום מכשירי הדפיברילטור הפכו למוצר חובה הכרחי להצלת חיים, שהשימוש בהם נלמד כיום בכל קורסי העזרה הראשונה אם כי הפעלתו פשוטה וברורה לכל אדם, גם ללא ידע קודם.

המרכז לרפואת חרום מציע מגוון מכשירי החייאה מתקדמים וביניהם דפיברילטור Powerheart AED G3 הנחשב למתקדם ביותר בישראל ומותאם לשימוש גם ללא רקע רפואי.

דגם זה מצוי כיום במגוון מרכזים ציבוריים כמו בתי חולים וקופות חולים, נמלי תעופה, משרדי ממשלה, מפעלים, מוסדות התאחדויות הספורט, בתי אבות, בנקים, בתי מלון, מוסדות אקדמיים ועוד.

בנוסף ניתן לרכוש את דגם דפיברילטור Powerheart AED G5 הנחשב לבעל רמת דיוק משובחת ולמכשיר התפעולי הפשוט והאמין ביותר בשוק ואת דגם דפיברילטור Powerheart AED G3 הכולל כפתור פעולה יחיד ופעולה מיידית מהירה ואמינה.

 

ועוד מספר אמצעים שכדאי להניח בערכת העזרה הראשונה:

מכשירי א.ק.ג – א.ק.ג (אלקטרוקרדיוגרם) הוא מכשיר המיועד לניטור פעילות חשמלית לבבית, תוך מדידת המתח וההולכה החשמליים על ידי אלקטרודות המחוברות למספר נקודות בגופו של הנבדק. המכשיר מתעד את הנתונים שקלט בתדפיס המופק מתוך המכשיר, כך שהרופאים יוכלו לקבוע מהו מצבו הפיזיולוגי של לב המטופל.

בדיקה זו מתרחשת הן במנוחה והן במאמץ (על פי הצורך) ומאפשרת להבין את הפתולוגיה הקרדיולוגית הקיימת: האם ישנה הפרעת קצב, אוטם שריר הלב, אי ספיקת לב, אריתמיה וכל חשד או בעיה הדורשים מתן טיפול רפואי מיידי.

את הא.ק.ג ניתן למצוא כחלק ממערך השירותים והבדיקות במרכזים הרפואיים השונים, אם כי הוא קיים גם בתצורות ביתיות לניטור ומעקב, בהן ניתן להשתמש למשל במועדוני ספורט או בבתי אבות.

מכשירי אינהלציה – מכשירי האינהלטור נועדו להעביר תרופות בתהליך אידוי, כך שהמטופל ישאף אותן אל הריאות וישפר או יקל על המעמסה הנשימתית שלו במקרה של היצרות בסימפונות.

מכשירים אלו מטפלים בהתקף נשימתי על רקע אסתמטי, ברונכיטיס, דלקת ריאות, חסימה ריאתית, סטרידור או קשיי נשימה כתוצאה מלחץ, סטרס או אירוע טראומטי.

המכשירים פועלים על ידי שימוש בתרופות ייעודיות ומהילתן במי מלח או תמהילים המכילים סטרואידים, כך שהם מאיידים את התרופה אל מסכה המתלבשת על האף והפה של המטופל והיא עוברת ישירות לדרכי הנשימה ומקלה באופן מיידי.

סטטוסקופ – במרכז לרפואת חרום ניתן למצוא גם דגמי סטטוסקופ שונים, שתפקידם להעצים קולות תוך-גופניים ולאתר באמצעותם בעיות כמו אוושות בלב, זרימת דם בלתי תקינה בעורקים, צפצופי נשימה, חסימות מעי ולעתים אפילו אבחון של כבד מוגדל.

זהו סמל הרפואה הוותיק והנפוץ מכולם, אך הוא עשוי לייעל את ערכת העזרה הראשונה במקרים שבהם צריך לבחון תפקודי גוף פנימיים ולהסיק מסקנות לגבי בדיקות נוספות והטיפול המתאים.

 

היכן כדאי למקם ערכת עזרה ראשונה גדולה?

המקום שבו תונח הערכה צריך להיות מרכזי ונגיש מאוד, אך לא די בכך. הערכה אמורה להיות זמינה לעבודה ולטיפול בכל רגע נתון ולכן צריך לוודא שהאחסון שלה מתבצע במקום סטרילי, נקי ויבש, שאיננו בא במגע עם חומרים מסוכנים או רכיבים אלרגניים.

מומלץ שברכישת ערכת עזרה ראשונה גדולה תבוצע התייעצות עם הגורם המשווק לעניין מיקומה ותנאיה של הערכה, כמו גם התאמה מדויקת של תכולת הערכה לפי הצרכים.

 

כדי שמצב החירום לא יתפוס אתכם לא מוכנים

המרכז לרפואת חרום מעמיד לרשותכם את כל הפתרונות, השירותים והאמצעים להיערכות המתאימה לכל מצב חרום פתאומי ובלתי צפוי. דרך האתר תוכלו לרכוש ערכת עזרה ראשונה גדולה על מגוון רחב של אמצעים ומכשירים רפואיים, מוצרים מתכלים, פתרונות לאחסון ציוד רפואי וציוד הנשמה והחייאה מציל חיים.

בנוסף מתמחה המרכז גם בביצוע קורסי עזרה ראשונה והחייאה ומנהל חטיבת כוח אדם של חובשים ומאבטחים המאיישים טיולים, אירועים ופעילויות שטח בכל היקף וגודל. צרו עמנו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה לגבי המוכנות הרפואית האישית שלכם לשעת חרום.