לוגו המרכז לרפואת חרום

ערכת החייאה דפיברילטור

ערכת החייאה דפיברילטור מכילה כל מה שנחוץ להחייאת מכשירים מודרנית. ברגעי חרום, זה מה שאנחנו צריכים. המרכז לרפואת חרום ריכז עבורנו ערכת החייאה ומכשיר החייאה. ברגעי חרום זה מה שאנחנו צריכים.

 

ערכת החייאה דפיברילטור – מה כולל?

המרכז לרפואת חרום גאה להציג: ערכת החייאה + דפיברילטור, כוללת את כל הדרוש להחייאה מודרנית.

אביזר החייאה איך משתמשים? באיזה מצב מטפל
מפוח הנשמה ● חיבור למסנן וויראלי ולמנתב אוויר

● סחיטה איטית וחדה של המפוח

● הנשמה עד לתחילת התרוממות בית החזה של המונשם

● חיבור לחמצן במהירות האפשרית שלא דורשת הפסקת ההנשמה

● הפסקת נשימה

● אי ספיקה נשימתית

מנתב אוויר

גודל 0, גודל 1, גודל 2, גודל 3, גודל 4

● הצמדת הפייה לזווית הפה כך שהמנתב יגיע עד לאוזן

● אם יש הטיית ראש לאחור – החדרת המנתב בתנועה סיבובית. אם אין הטיית ראש לאחור – החדרת המנתב בתנועה ישרה ולחיצה על הלשון

● הפסקת נשימה

● אי ספיקה נשימתית

ערכת חמצן ניידת ● השכבת המיכל

● חיבור מסכה לחמצן

● פתיחת ווסת גדול, ואז ווסת קטן

● ניפוח המסכה

● הנחת המסכה על החולה

● הפסקת נשימה

● אי ספיקה נשימתית

● מצוקה קרדיאלית

דפיברילטור ● פתיחת הדפיברילטור

● חיבור אלקטרודות לבית החזה / לחזה ולגב

● המשך פעולה לפי הוראות המכשיר

● דום לב

 

ערכת החייאה? רק עם מכשיר החייאה

נשים לב: מתוך מקרי המוות בעולם, דום לב אחראי ל-15% מכלל המקרים ול-50% ממקרי המוות בגלל מחלת לב. מדי שנה מתים בישראל כ-8,000 איש מדום לב. זה אומר כ-500 מדי חודש, או אדם מדי שעה.

הנתונים הללו דורשים מאתנו לפתוח לא רק את הלב, אלא גם את הראש. אם פעם ערכות החייאה והנשמה כללו ציוד הנשמה בלבד, כיום ערכת החייאה ללא דפיברילטור איננה מושלמת.

המרכז לרפואת חרום: "מניסיוננו, יש דבר שחשוב להבין. הנשמה באמצעות מכשירים מחייבת פעולה של 2 בני אדם לפחות, ולכן במקרים רבים מבצעים הנשמה פשוטה מפה לפה ומתן עיסויים ידניים. אבל לדפיברילטור אין תחליף, ובמקרה של דום לב יש רק 6% של סיכוי לשרוד את ההחייאה ללא דפיברילטור, מכשיר ההחייאה".

 

בלב שקט: דפיברילטור

כן, ממש כך. דפיברילטור שומר על לב שקט. במצב של דום לב, הלב משתולל: אזורים בלב שלא קיבלו אותות חשמליים חזקים מספיק מקוצב הלב הראשי, האחראי על כיווץ הלב במצב תקין, משגרים אותות חשמליים משל עצמם. נוצר ריבוי של מוקדים חשמליים שכל אחד מהם מכווץ את הלב בקצב משלו, ללא תיאום.

מה יכול להרגיע את הלב? רק הלם חשמלי, בעצמה שתשתק לחלוטין את פעילותו הטכיקרדית של הלב, יאפשר לו לשוב מחדש לפעילות סדירה. את זה עושה הדפיברילטור, או בשמו העברי: מפעם. הוא שולח פולסים חשמליים בעוצמה מותאמת, שמצליחה לאפס את ההשתוללות של הלב ע"מ להחזיר אותה למסלול.

 

מגוון דפיברילטורים שניתן להזמין אצלנו:

 

איזה דפיברילטור מומלץ כחלק מערכת החייאה?

המרכז לרפואת חרום מדגיש: כשמדובר בציוד רפואי, חשוב להקפיד על עמידה בתקנים של כל אביזר רפואי. תקן ה-FDA מהווה אינדיקציה לבטיחותו של ציוד רפואי. כאשר מדובר במכשיר הדפיברילטור, נחפש גם את תקן ה-AHA (איגוד הלב האמריקאי).

דגמים מומלצים במיוחד מספקים רמת בטיחות ויעילות גבוהה אף יותר מדרישות התקנים, כמו למשל דפיברילטור Powerheart AED G3.

 

פרמטרים נוספים לבחירת דפיברילטור

1.אוטומטי או חצי אוטומטי?

בבואנו לבחרו שדפיברילטור, חשוב שנבחין בין מכשיר אוטומטי לבין מכשיר חצי אוטומטי. דפיברילטור חצי אוטומטי כמו ה-Powerheart AED G5 מומלץ לשימוש עבור מי שמומחה בהגשת טיפולי חרום, כמו פרמדיק. יש לו עדיפות קלינית במהירות ובדיוק. כל אדם אחר יכול לעבוד רק עם דפיברילטור אוטומטי.

 

2. שפה עברית

הגשת החייאה כוללת, מלבד הזעקת עזרה, ביצוע עיסויי לב חזקים, הנשמות יעילות והערכת מצב החולה כל 2 דקות. תפעול דפיברילטור דורש אף הוא פעולה מהירה ומדויקת. בתוך כל זה, מיותר להגיד, אין לנו זמן לתרגם!

הוראות קוליות בעברית הן מרכיב חשוב בבחירת מכשיר ההחייאה. דפיברילטור Lifeline AED מספק הן הוראות קוליות והן צג המחשה המלווה במלל בעברית.

 

3. סוללה, אחריות ונתונים טכניים

נתייחס גם לנתונים טכניים: אורך חיי הסוללה הראשית, שנות האחריות, טכנולוגיות בדיקה עצמית ומוכנות לפעולה, ואפשרויות כמו רישום פרוטוקול ההחייאה.

 

בלב המקום: כאן נשים ערכת החייאה דפיברילטור

כשמדובר בציוד עזרה ראשונה, שאלת המקום היא גם שאלת הזמן. ככל שהמיקום נגיש, בולט ומרכזי יותר, כך השימוש בערכה יהיה גם מהיר יותר – ולכן גם יעיל יותר. המרכז לרפואת חרום מזכיר לנו שבהחייאה עם דפיברילטור יש למעלה מ-90% הצלחה כשהיא נעשית בדקה הראשונה. לאחר מכן, בכל דקה שעוברת יורדים הסיכויים ב-7-10 אחוזים.

 

ע"פ חוק הצבת מכשירי החייאה במקומות ציבוריים (התשס"ח 2008) –

 • נציב את הדפיברילטור בתוך ארון קבוע שניתן לפתוח בקלות
 • מיקום הארון: 140-160 ס"מ מגובה הרצפה
 • לערכת החייאה והנשמה אין כללים ספציפיים – עליה להיות נגישה ושמורה היטב
 • נוסיף שילוט המכוון אל הדפיברילטור, ושילוט המכוון לערכת החייאה והנשמה

 

דאגנו לערכת החייאה דפיברילטור, מיקמנו אותה היטב – מה עכשיו?

נשארו לנו רק עוד 2 דברים קטנטנים: 1. לדאוג לתקינות של ערכת ההחייאה ומכשיר ההחייאה, ו-2 – לדאוג שנדע איך להשתמש בהם. בקטנה.

 

בדיקות תקינות

נציג את דרישות החוק מבית ספר המחויב בהצבת ערכת החייאה דפיברילטור. דרישות אלה מלמדות אותנו לגבי תחזוקה ובדיקות תקינות.

 1. החוק מחייב ביצוע של בדיקות תקינות תקופתיות הן למכשיר החייאה והן לערכת החייאה והנשמה.
 2. החוק דורש שאחראי ימונה על בדיקת השלימות של האביזרים אחת לשבועיים.
 3. החוק מחייב לתעד את תוצאות הבדיקה ולהחזיק בהן תוך פירוט התאריכים.
 4. לגבי דפיברילטור – יש להחליף את המדבקות מיידית לאחר שימוש.

 

ואיך משתמשים? כך נלמד להציל חיי אדם

כדי להשתמש בערכת החייאה דפיברילטור עלינו לדעת כיצד לבצע החייאת מכשירים מודרנית. המרכז לרפואת חרום מציע את כל סוגי הקורסים הרלוונטיים:

 • קורסי עזרה ראשונה למי שרוצה להיות מע"ר. יש קורסים מתומצתים ויש קורסים מקיפים יותר. קורסי עזרה ראשונה מעניקים ידע הנוגע לשימוש בכל ציוד עזרה ראשונה, ולא רק בערכת החייאה והנשמה או בדפיברילטור
 • קורסי החייאה קורס החייאה מכונה BLS – Basic Life Support. בד"כ מדובר בקורס בסיסי, אך במרכז לרפואת חרום ניתן גם ללמוד קורס BLS מתקדם יותר בהיקף כולל של 8 שעות ותוך תרגול מעשי רב
 • קורס תפעול דפיברילטור קורס שמתמקד בתפעול הדפיברילטור, למי שכבר יודע לבצע החייאה אך מעוניין לדעת ספציפית כיצד להשתמש במכשיר ההחייאה. קורס מתומצת ומעשי בן 4 שעות
 • קורסי רענון ע"ר קורסים שמיועדים למי שהיה מע"ר בעבר, אך התעודה שלו אינה בתוקף והוא רוצה לרענן את לימודי הע"ר השונים

 

המרכז לרפואת חרום עובד בשת"פ נרחב מול גופי הרפואה והביטחון השונים בישראל, בכללם מד"א, צה"ל, שח"ל, משרדי ממשלה, תעשייה אווירית, טבע ורשויות מקומיות. רק במקום כזה נרצה לרכוש ערכות החייאה דפיברילטור, המתקדמות בעולם להחייאת מכשירים מודרנית יעילה ובטוחה.