לוגו המרכז לרפואת חרום

דפיברילטור מומלץ

איזה דפיברילטור הוא המומלץ ביותר? השאלה הראשונה בבואנו לבחור דפיברילטור. במרכז לרפואת חרום מסבירים לנו שהתשובה על השאלה הזו מורכבת, ודפיברילטור מומלץ במקרה מסוים יהיה מומלץ פחות במקרה אחר. במאמר הבא מציג המרכז לרפואת חרום את כל המידע שמכוון אותנו לדפיברילטור המומלץ עבורנו.

 

דפיברילטור – מומלץ לשמור עליו קרוב ללב

החוק (חוק הצבת מכשירי החייאה במקומות ציבוריים, תשס"ח, 2008) מחייב הצבת דפיברילטור בכל מרחב ציבורי שמסוגל להכיל 500 איש ומעלה. מעבר לכך, השאיפה של גופי ההצלה והחרום בישראל היא להגיע למצב שבו כל אדם, בכל מקום בארץ, נמצא במרחק של 4 דקות מדפיברילטור. לצערנו, המצב רחוק מכך – ובשורה טובה פחות, מבשרים לנו במרכז לרפואת חרום – 4 דקות הן עדיין פרק זמן שעלול להיות ארוך מדי בהחייאה.

 

דפיברילטור – נעים להכיר

מתי משתמשים?

דפיברילטור (בעברית: מפעם) הוא מכשיר החייאה. בהחייאה מודרנית, שימוש בדפיברילטור הוא חלק אינטגרלי מפעולת ההחייאה. בקרב מבוגרים, מצב של איבוד הכרה ודום נשימה מופיע כמעט תמיד על רקע של אירוע לבבי, כשדום לב הוא גורם התמותה הראשון בעולם ואחרי על 15% ממקרי המוות מדי שנה.

 

דום לב

מצב של דום לב נוצר בעקבות טכיקרדיה (או אריתמיה) – פעילות מואצת ולא-סדירה של הלב. נוצרים מספר מוקדים חשמליים שכל אחד מהם מכווץ את הלב בקצב אחר, והדופק עלול לעלות עד לרמה של פרפור חדרים (VF), מצב של מעל 600 פעימות לדקה.

 

פעולת הדפיברילטור

דפיברילציה (בעברית: הפעמה) היא העברת גל חשמלי ("שוק") ללב. הזרם מאפס את פעילות הלב הלא סדירה, והיא מתחילה מחדש בקצב טוב יותר.

 

מגוון דפיברילטורים שניתן להזמין אצלנו:

 

איך נבחר בדפיברילטור מומלץ?

במרכז לרפואת חרום מדגישים: הדבר הראשון שצריך לשים אליו לב כשבוחרים ציוד רפואי, הוא שהציוד עומד עומד בתקן FDA (איגוד המזון והתרופות של ארה"ב). כשמדובר בדפיברילטור, ספציפית, נחפש גם את התקנים של ה-AHA – אגודת הלב האמריקאית.

 

8 דברים שהופכים דפיברילטור למומלץ:

  1. מוכנות לפעולה: דפיברילטור, כמו כל ציוד עזרה ראשונה, צריך להיות מוכן לפעולה בכל עת. נבחר בדפיברילטור שמצויד במנגנון בדיקה עצמית, המבצע בדיקה מדי יום ומחווה על מוכנות להפעלה בכל עת.
  2. דיוק האבחון: המרכז לרפואת חרום מחלק את איכות האבחון ל-2 פרמטרים מרכזיים: 1. רגישות – מתן שוק חשמלי בעת צורך, ו-2. סגוליות – אי מתן שוק בזמן שהוא מיותר. דפיברילטור Powerheart AED G5, לדוגמא, הוא בעל 100% רגישות ו-99.4% סגוליות
  3. דיוק הטיפול: עוצמת השוק החשמלי המתאפשרת, והתאמה עוצמת הזרם לגוף המטופל מגדירים את טיב הטיפול. כשמדובר בילדים (מתחת ל-25 ק"ג) זהו גורם קריטי במיוחד.
  4. שפה עברית: קיום הוראות קוליות בעברית הוא לא רק משמעותי, אלא חיוני ברגעי חרום. בהצלת חיים, אין לנו זמן לתרגם! צג המחשה בעברית תורם גם הוא לתפעול של הדפיברילטור.
  5. שימור פרוטוקול ההחייאה: נעדיף תמיד דפיברילטור ששומר את פרוטוקול ההחייאה, כך שניתן להעביר אותו לרופא המטפל. פרוטוקול ההחייאה ילמד את הרופא על האירוע הלבבי, ויאפשר התאמה טובה יותר של הטיפול.
  6. חיי סוללה: נשים לב למשך חיי הסוללה בשנים. הדפיברילטור Lifeline AED, למשל, הוא בעל חיי סוללה של 7 שנים! בנוסף נבדוק את מספר פולסים אפשרי (200/ 300 / 400 פולסים וכו).
  7. אחריות: שנות האחריות המלאה על הדפיברילטור ועל הסוללה שלו, ואפשרות תיקונים ותמיכה במעבדת היבואן.
  8. עיצוב: נעדיף עיצוב בולט ונוח לאחסון נגיש ושליפה מהירה.

 

אילו סוגי דפיברילטורים יש?

2 הסוגים העיקריים של דפיברילטורים הם: דפיברילטור אוטומטי (Automatic External Defibrillator או בקיצור AED), ודפיברילטור חצי אוטומטי (Semi Automatic External Defibrilator או בקיצור SAED). הנה טבלה שמסכמת את ההבדלים בין שני הסוגים.

האפשרות דפיברילטור אוטומטי דפיברילטור חצי אוטומטי
פעולה אוטומטית ללא צורך במגע אנושי ? ?
אפשרות לוודא שאיש מלבד המטופל לא יחוש בזרם החשמלי ? ?
מהירות הפעלה ? ?
אפשרות למצב ידני ולתצוגת א.ק.ג ? ?

 

אם כן, דפיברילטור אוטומטי מומלץ למי שאינו מומחה ברפואה / רפואת חרום (פרמדיק), כיוון שהוא לגמרי אוטומטי ולא דורש שום ידע מוקדם. למשל, דפיברילטור Powerheart AED G3 מאפשר לכל אחד ואחת מאתנו להציל חיי אדם. עדיין, מומחה בטיפול רפואי שיודע להפעיל דפיברילטור באופן ידני יבחר בדפיברילטור חצי אוטומטי. כפי שראינו בטבלה, הוא מהיר יותר ויש בו יתרונות קליניים.

 

דפיברילטור אוטומטי: מומלץ לא לחכות אפילו דקה

היינו עלולים לחשוב, שאם לדפיברילטור החצי אוטומטי יש עדיפות קלינית, למה שנשתמש בדפיברילטור אוטומטי? פשוט נחכה לבוא הפרמדיק ובינתיים ננסה לעשות עיסויים.

אז זהו, שממש לא. היתרון היחיד והעצום של הדפיברילטור האוטומטי הוא בכך שכל אחד ואחת יכולים להפעיל אותו. כשמדובר בדום לב, הפעלת דפיברילטור בדקה הראשונה מבטיחה 90% הצלחה והישרדות! אחוזי ההצלחה יורדים עם כל דקה ב-10%.

כעת נצליב את הנתון הקודם עם הנתון הבא: זמן הגעה ממוצע לאמבולנס בישראל הוא 8.3 דקות. אנחנו מבינים שזה עלול להיות מאוחר מדי.

 

קורס תפעול דפיברילטור: יותר ממומלץ

נכון, הבטחנו שדפיברילטור אוטומטי ניתן להפעלה ע"י כל אחד ואחת מאתנו. ובכן, אנחנו בהחלט עומדים בהבטחה – יש לה רק תנאי קטן וחשוב: כדי שנוכל להציל חיי אדם תוך שימוש במכשיר ההחייאה האגדי הזה, כדאי שנעבור קורס תפעול דפיברילטור.

המרכז לרפואת חרום: "צברנו ניסיון רב בהחייאות וטיפול חרום – זה כולל עבר מבצעי בכיר בצה"ל ובמד"א ואת פעילות המרכז לרפואת חרום, שהוקם ב-1989. הניסיון לימד אותנו דבר אחד: בשעת חרום, אין מקום לאינטואיציות. עובדים מהר, בסדר פעולות קבוע מראש שנוצר ממיומנות ותרגול פרקטיים".

אז נכון שתמיד כדאי ללמוד קורס עזרה ראשונה, אבל אם זה מוגזם עבורנו נסתפק למצער בקורס תפעול דפיברילטור. כי לקרוא באינטרנט על הפעלת דפיברילטור זה נחמד, אבל עלול להיעלם מהראש בשעת חרום.

כולנו רוצים להציל חיים! נשים לב ללב, ונבחר בדפיברילטור המומלץ ביותר. המרכז לרפואת חרום מספק את הדגמים הטובים ביותר, שנמצאים בשימוש ע"י כל 4 קופות החולים בישראל, גופי ממשלה, זרועות הביטחון, מרכזים רפואיים, בתי מלון ומרכזי ספורט. רק בריאות!