לוגו המרכז לרפואת חרום

דפיברילטור חצי אוטומטי

מכירים את הקטע הדרמטי בסרט, בו מאבד הכרה הגיבור התורן כתוצאה מדום לב? בדרך כלל תלווה את הסצנה מוזיקה קצבית מאיימת, או אז יזנק לפריים, רופא לבוש לבן ויפעיל את הדפיברילטור, כמה מכות חשמל – והשחקן יתחיל לנשום.

הלוואי ודום לב היה שייך רק לסרטים, לצערנו הוא תופעה מוכרת לגמרי בעולם הרפואה. מעוניינים להכיר את הדפיברילטור החצי אוטומטי שתפקידו להציל חיי אדם? המאמר הבא יעסוק בהסבר מפורט על אמצעי רפואי זה. מוגש לכם מכל הלב.

כמה מילים על דפיברילטור

דפיברילטור בעברית מכונה מפעם, זהו מכשיר המחובר בסמוך ללב בעזרת שתי אלקטרודות, ובמצב של דום לב, פרפור חדרים, טכיקרדיה או הפרעות קצב שונות, נותן טיפול בהלם באמצעות מכות חשמל.

אלו נועדו להשתיק את קצב הלב, כדי שיוכל לחזור לפעולה סדירה. לעיתים ניתנות מכות חשמל בעוצמת אנרגיה – ג'אול – גבוהה ביותר, וזאת כדי להפסיק את קצב הלב לצורך ביצוע החייאה בסיסית עד מתקדמת.

פעולת הדפיברילטור נקראת דפיברילציה, והוא נועד לטיפול במצבים של דום לב פתאומי. ישנם סוגים שונים של דפיברילטורים: הדפיברילטור הידני, הדפיברילטור האוטומטי והדפיברילטור החצי אוטומטי.

הדפיברילטורים לסוגיהם – זהירות, חשמל גבוה!

הדפיברילטור הידני

דפיברילטור ידני חיצוני נועד לצוותים רפואיים מנוסים, ונמצא בדרך כלל בשימוש של בתי חולים. במקביל לשימוש בו נערכת בדיקת א.ק.ג, לפיה מאבחן הקלינאי את הפעילות הלבבית, בהתאם להחלטתו ניתנים שוקים חשמליים למטופל, כשהוא מגדיר את עוצמתם ואת כמות מכות החשמל.

מכיוון ששימוש במכשיר זה דורש ידע רפואי וניסיון מקיף, מורשים להשתמש בו רק צוותים רפואיים מדרג גבוה. בבריטניה ובארצות הברית מורשים גם פרמדיקים להשתמש בדפיברילטורים ידניים המותקנים באמבולנסים, כמובן לאחר הכשרה מקצועית.

דפיברילטור פנימי ידני, נמצא בשימוש רק בחדרי ניתוח, בניתוחים בהם החזה נפתח. הפעולה של מכשיר זה דומה מאוד לפעולה הידנית של המכשיר החיצוני, אולם כאן, מחוברות האלקטרודות במגע ישיר עם הלב.

הדפיברילטור האוטומטי

מכשיר זה נועד לשימוש הציבור שלא עבר הכשרה מקצועית, דפיברילטור אוטומטי מחובר ללב החולה באמצעות צמד אלקטרודות המונחות בסמוך ללב. המכשיר מאבחן את פעילות הלב ומעריך האם ישנה הפרעה בקצב הלב.

במידה והוא מזהה דום לב או הפרעה קצבית אחרת, הוא נותן מכות חשמל במינון מתוכנן ובכמות הנדרשת. הפעלת מכשיר זה הינה פעולה קלה לחלוטין, במיוחד בשימוש במכשירים עם דיבוב לעברית המפרטים את השימוש בהם שלב אחר שלב.

אוקיי, אם הדפיברילטור האוטומטי כל כך אפקטיבי, הרופאים יכולים לצאת לפגרה? בשום פנים ואופן לא! יש לקרוא לצוות רפואי גם לאחר טיפול יעיל בדפיברילטור אוטומטי. בנוסף לכך, ישנה הנחיה שאם יש במקום צוות רפואי עם דפיברילטור ידני או עם דפיברילטור חצי אוטומטי, יש להעדיף טיפול מקצועי של רופא עם מכשור ידני או חצי אוטומטי.

מדוע עדיף הדפיברילטור הידני על פני האוטומטי?

מכיוון שזמן האבחנה של היחידה האוטומטית הינו גבוה ביחס לזמן אבחנה של רופא מקצועי, שניות אלה יכולות להיות קריטיות לחייו ולאיכות חייו העתידית של החולה.

בנוסף, הדפיברילטור האוטומטי מוגבל בנתינת מכות חשמל בעוצמות גבוהות מאוד, הנדרשות במצב של פרפור חדרים או טכיקרדיה.

ישנו דפיברילטור פנימי אוטומטי המושתל לסובלים מהפרעות קצב, לעיתים מכשיר זה הינו גם קוצב לב במקביל. המכשיר יודע להבחין בין מקצבים שפירים כמו פרפור עליות וטכיקרדיה על חדרית, לבין פרפור חדרים וטכיקרדיה חדרית. אם הדפיברילטור האוטומטי מזהה סכנה לחיי האדם כמו פרפור חדרים, המכשיר נותן מכות חשמל במינון המתאים, ללא תזמון.

במידה והמכשיר נותן שוקים חשמליים בצורה סדירה, או בזמנים לא מתאימים, יש לרופאים העוסקים בענף זה, מגנט טבעתי שתפקידו לנטרל את המכות החשמליות, ואף במידה וישנו קוצב לב – הפעולה אינה פוגעת בעבודתו.

דפיברילטור חצי אוטומטי – המוכר מכולם

הדפיברילטור החצי אוטומטי, (כמו ה- Powerheart AED G5) הוא זה הנמצא באמבולנסים של מגן דוד אדום, נראה אותו מובל בסערה אל אזור הפציעה, ע"י רופאים או פרמדיקים. דפיברילטור זה ככל דפיברילטור, מתוכנת לתת מכות חשמל ללוקים בדום לב, פרפור חדרים ועוד הפרעות קצב. מה ההבדל בינו לבין הדפיברילטורים האחרים?

דומה במראה החיצוני ובתפעול לדפיברילטור האוטומטי

הדפיברילטור החצי אוטומטי דומה במראה החיצוני ובצורת התפעול לדפיברילטור האוטומטי, גם הוא יכול לבצע אבחנת-מצב בעצמו, רק שבשונה מהאוטומטי, כדי להפעילו נדרש ידע רפואי והכשרה, זאת משום שהמכשיר מאבחן את המצב, אולם על הצוות הרפואי להגדיר את עוצמת מכות החשמל הנכונה.

מצוידים במערכת קולית

בניגוד לדפיברילטור הידני, רבים מהדפיברילטורים החצי אוטומטיים מצוידים במערכת קולית, הנותנת פקודות בזמן אמת ומקלה על עיבוד הנתונים בשטח ועל ביצוע החלטות מושכלות.

פעולות מהירות

פעולת הדפיברילטור החצי אוטומטי מהירה בהרבה מפעילות המכשיר האוטומטי, מה שחוסך זמן יקר מאוד בטיפול בחולה. ברגעים של דום לב שעון החול אוזל במהירות רבה, כל חיסכון בזמן, יכול להיות גורם משמעותי בהצלת חיים.

משמשים כקוצבי לב

חלק מהדפיברילטורים החצי אוטומטיים מובנים באופן שיוכלו לשמש כקוצבי לב, במידה והקצב נמוך מדי (קצב לב נמוך מכונה: בארדיקרדיה).

למי מיועד דפיברילטור חצי אוטומטי?

אם אתם מעוניינים בקניית דפיברילטור חצי אוטומטי בתור גאדג'ט נחמד, אתם יכולים לשכוח מזה, דפיברילטור חצי אוטומטי נועד לשימוש של בתי חולים, אמבולנסים, פרמדיקים, חובשים מוסמכים, קליניקות של רפואה פרטית, חברות הצלה, חברות עזרה ראשונה וכל מי שיודע להשתמש במכשיר שימוש מקצועי לאחר הכשרה.

הזמנת דפיברילטור חצי אוטומטי דרך המרכז לרפואת חרום

המרכז לרפואת חרום נוסד בשנת 1989, וכיום הינו חברה ותיקה המספקת שירותי רפואה מתקדמים במגוון דרכים: ע"י הדרכות החייאה, עזרה ראשונה ורפואת חרום, וכן מתן שפע סדנאות בתחומים רפואיים שונים, בנוסף החברה מספקת כוח אדם רפואי ושירותי אבטחה לאירועים שונים.

החברה גם מציעה ציוד רפואי לשעת חרום הכולל את כל הדרוש. ניתן להזמין באתר דפיברילטור חצי אוטומטי וכן דפיברילטורים מקצועיים נוספים, שהימצאותם היא לעיתים ההבדל בין חיים למוות.