לוגו המרכז לרפואת חרום

דפיברילטור אוטומטי

אחד מגורמי התמותה השכיחים הינו דום לב. במקרה זה פוסק הלב מלפעום מה שכמובן משפיע על מערכת הנשימה וגורם למוות מוחי עד למוות מוחלט. בשנים האחרונות, עולם הרפואה ערך היכרות עם מכשיר מציל חיים שנועד להעניק שוקים חשמליים ללב, כדי להסדיר את הקצב הלבבי.

פעולה זו מסייעת ברבים מן מקרים, ועשויה להחזיר את קצב הלב למצב תקין. במרכז לרפואת חרום ניתן לרכוש דפיברילטור אוטומטי איכותי, הפועל ללא מגע יד אדם, יש לציין כי הדפיברילטורים של המרכז, זכו כבר להציל לא פעם חיי אדם.

דפיברי – מה? ההגדרה המקצועית של הדפיברילטור

האקדמיה ללשון העברית מכנה את הדפיברילטור – מפעם, וכשמו כן הוא, תפקידו להחזיר את קצב הלב למצבו הסדיר או לאפס אותו לצורך ביצוע החייאה. הדפיברילטור נותן מכות חשמל ללב ובכך מחזירו לפעילות סדירה. את המכשיר מחברים ללב באמצעות הצמדה של שתי אלקטרודות לבית החזה. פעולת השתקת קצב הלב נקראת דפיברילציה, לאחר שיתוק זה יכול הלב להתחיל מחדש את פעולתו בקצב נכון. בדרך כלל השימוש במכשיר זה נדרש כדי לסייע בדום לב המתרחש בפתאומיות.

במאמר הבא תוכלו ללמוד על סוגים שונים של דפיברילטורים בהם עושים שימוש צוותים רפואיים בבתי חולים ובאמבולנסים, וכן על דפיברילטורים פנימיים ותפקידם. אם הנושא הזה מעניין אתכם, אתם מוזמנים להישאר איתנו ולקרוא הכל על דפיברילטורים בכלל ועל דפיברילטור אוטומטי בפרט.

מגוון דפיברילטורים שניתן למצוא אצלנו:

דפיברילטורים ניידים – כשהלב עומד דום

כיום, אמבולנסים נושאים דפיברילטורים כציוד בסיסי, אולם זה לא היה כך עד שנות ה-60, אז הכניס פרופסור מאירלנד את ההמצאה הגאונית, לשימוש במכשיר שניתן לשאתו ממקום למקום.

עם השנים הופך מכשיר זה לנוח וזמין יותר ויותר, כך שבשימוש בדפיברילטור אוטומטי, לא נדרש מגע יד אדם ולא ידע רפואי מוקדם, משום שדפיברילטור חיצוני זה, מסוגל לזהות את מצב קצב הלב של הנפגע, להחליט בעצמו על כמות החשמל הנדרשת לשוק, ולתת את המכה בעוצמה הנכונה. מה שאומר שגם אנשים חסרי ניסיון והכשרה יכולים לסייע בהצלת חיים.

הדפיברילטורים הידניים והדפיברילטורים האוטומטיים

דפיברילטור ידני

הדפיברילטורים הידניים נמצאים בשימוש של צוותים רפואיים מיומנים, והם דורשים ניסיון וידע רפואי רב. הדפיברילטור החיצוני הידני משמש במקביל למכשיר א.ק.ג, קלינאי מאבחן באמצעותו את קצב הלב ומצב פרפור החדרים – אם קיים. לפי האבחנה, הוא מתכנן את מתן המכות החשמליות ואת עוצמתן (כמות האנרגיה נקראת גם ג'אול). דפיברילטורים חיצונים ידניים, מוצאים את מקומם בדרך כלל בבתי חולים, ומעט באמבולנסים.

דפיברילטור פנימי ידני, דומה לעמיתו החיצוני, אלא שהוא מחובר באלקטרודות פנימיות ישירות אל הלב. ניתן למצאו רק בחדרי ניתוח, שם הוא שימושי בניתוחי לב פתוח.

דפיברילטור אוטומטי – שימוש גם ללא הכשרה מקצועית

דפיברילטור אוטומטי הוא דפיברילטור שתוכנן כך שהתפעול בו לא יצריך הכשרה מקצועית. מכשיר זה מאבחן לבד את מצב קצב הלב ומעריך את כמות השוקים החשמליים ואת עוצמת האנרגיה שלהם. מכיוון שהדפיברילטור אינו מצריך ידע מקצועי, בכוחו להציל חייי אדם, גם במקומות שהצוות הרפואי מתמהמה מלהגיע.

יש לדעת שהדפיברילטורים האוטומטיים אינם בלתי מוגבלים, הם לא מסוגלים לתת מכות חשמל עוצמתיות מספיק עבור טכיקרדיה חדרית ופרפור חדרים. בנוסף, מכיוון שזמן האבחון של הדפיברילטור האוטומטי אורך בין 10 ל-20 שניות, יש עדיפות לטיפול מקצועי של צוות רפואי בדפיברילטור ידני או חצי אוטומטי, מכיוון שהם יכולים לחסוך זמן יקר, ולבצע את האבחון בזמן קצר הרבה יותר.

ההנחיה היא להימנע משימוש בדפיברילטור אוטומטי, כאשר יש צוות רפואי במקום עם דפיברילטור ידני או חצי אוטומטי.

איפה ניתן למצוא דפיברילטור אוטומטי?

אתם באמצע ללעוס פרגית עסיסית בחתונה ולפתע זה שלשמאלכם מאבד את ההכרה? אל תאבדו את העשתונות. בכל מקום ציבורי אמורה להיות קופסה צמודה לקיר, שבתוכה דפיברילטור אוטומטי נוח לתפעול, הצבוע בדרך כלל בצבעים בהירים, כדי להקל על הזיהוי.

הדפיברילטורים ממוקמים בכל מקום בו עתידה להיות התאספות רבה של אנשים, עם רמת סיכון גבוהה, כשבני נוער מוגדרים בסיכון הנמוך ביותר, ואילו בני 50 ומעלה, נחשבים לאוכלוסייה הכי מועדת לפורענות. ניתן לפגוש בדפיברילטורים באולמות כינוסים, בקניונים, במוסדות לימוד, במסעדות, במשרדים ממשלתיים, בחברות שונות, בחדרי כושר, באצטדיונים ועוד.

דפיברילטור פנימי אוטומטי – ICD – ‏Implantable Cardioverter Defibrillator

דפיברילטור זה הינו דפיברילטור מושתל, אותו מכניסים מתחת לעור החזה ומחברים ללב בעזרת אלקטרודות. מכשיר זה דומה בפעולתו לקוצב לב. הוא אחראי לאבחן את קצב הלב, ובמקרה של הפרעת קצב, פרפור חדרים או טכיקרדיה חדרית, הוא אחראי לתת מכות חשמל שיחזירו את הקצב לתקנו. דפיברילטורים פנימיים אוטומטיים רבים יכולים להבחין בין פרפור חדרים וטכיקרדיה חדרית, לבין פרפור עליות וטכיקרדיה על חדרית.

במידה והדפיברילטור שולח מכות חשמל באופן תדיר או במצבים בהם הוא לא נדרש, המכשיר עלול להתכלות במהירות, וכן החולה עלול להיכנס למצב של חרדה. לצוותים רפואיים יש מגנט טבעתי שמפסיק את המכות החשמליות, אולם אם המכשיר מצויד בקוצב לב – פעילותו ממשיכה כסדר.

במקרה בו מכות החשמל הסדירות הינן פעולה חיונית, יש להשאיר את המצב על כנו, ועל הרופאים לשקול מתן תרופות הרגעה לחולה.

דפיברילטור אוטומטי מושתל – המיקום עושה את ההבדל

השתלת דפיברילטורים נפוצה בעיקר אצל אנשים למעלה מגיל 80, אולם גם אצל ילדים קיים צורך נדיר בהשתלת דפיברילטורים אוטומטיים. השתלת דפיברילטור בגוף של ילד היא משימה לא פשוטה, משום שגופו עדיין מתפתח, והאנטומיה הלבבית שלו שונה משל מבוגר.

מכיוון שיש משמעות גדולה למיקום של האלקטרודות בסמוך ללב, פיתחו לאחרונה חוקרים, תוכנה הממפה את אזור החזה ומחליטה לפי הנתונים הקיימים והמידע הרפואי – על מיקום אופטימלי להשתלת הדפיברילטור האוטומטי.

המרכז לרפואת חרום: דפיברילטורים אוטומטיים מצילים חיים

מוסד לימודי? מנהל קהילתי? מרכז ספורט? למען בטיחותכם, המרכז לרפואת חרום, מציע לכם דפיברילטורים אוטומטיים המסייעים בביצוע החייאה ובטיפול בהלם חשמלי. המכשיר מעניק הסברים ברורים בעברית, וניתן להפעלה ללא עזרת רופא. הזמינו עכשיו דפיברילטור אוטומטי במרכז לרפואת חרום, בשביל השקט הנפשי שלכם.