לוגו המרכז לרפואת חרום

דפיברילטור אוטומטי – AED

מכירים את הקופסה המותקנת בכל מקום ציבורי' המכילה את הדפיברילטור? מכשיר זה הינו מכשיר מציל חיים שנועד לסייע במצבים של דום לב פתאומי. הדפיברילטור מעניק מכות חשמל ללב ובכך משתיק את קצב הלב ומאפשר לו להסדיר את עצמו מחדש. מעניין אתכם לדעת לשם מה צריכים דפיברילטור אוטומטי aed, איך עושים בו שימוש, ומהיכן מזמינים אותו? המשיכו לקרוא.

אחד מגורמי התמותה הנפוצים בעולם: דום לב

מהו דום לב? דום לב זהו מצב בו הלב חדל מפעילותו החשמלית מכל מיני סיבות, מה שמונע ממנו להתכווץ ולהזרים דם לתאי הגוף, תוך זמן קצר מפסיקה את פעולתה גם מערכת הנשימה, ומכיוון שהמוח לא מקבל חמצן, גם הוא יוצא להפגנה, מה שגורם למוות סופי.

כדי להתמודד עם ליקוי לבבי חמור זה, הומצא הדפיברילטור, זהו מכשיר חשמלי שנועד להעניק מכות חשמל ללב בצורה מווסתת לצורך השתקת הפעילות הלבבית, כדי שתוכל לשוב לפעילות תקינה. לעיתים ניתנים שוקים חשמליים, במטרה להשתיק את קצב הלב לצורך ביצוע החייאה.

האקדמיה ללשון מכנה את הדפיברילטור – מפעם, משום שתפקידו להחזיר את פעולת הלב לפעימות התקינות. את הדפיברילטור מחברים בסמוך ללב באמצעות שתי אלקטרודות אותן מצמידים לחזה. ישנם כמה סוגי דפיברילטורים הנמצאים בשימוש, חלקם בידי צוותים רפואיים שונים, וחלקם במקומות ציבוריים לשימוש אזרחי.

פרופסור פרנק פנתרידג' מבלסט שבאירלנד הגה את הרעיון כי דפיברילטורים צריכים להיות ניידים, הוא פעל לשדרוג המצאו, וכיום, 60 משנה לאחר מכן, אנחנו יכולים למצוא דפיברילטורים בכל אמבולנס.

 

מי אתה – דפיברילטור אוטומטי AED?

הדפיברילטורים מתחלקים לשני סוגים: הדפיברילטור הידני והדפיברילטור האוטומטי. נקדים לספר על הדפיברילטור הידני, דרכו נבין את פעילותו של הדפיברילטור האוטומטי.

 

מגוון דפיברלטורי AED שניתן למצוא אצלנו

 

הידני

דפיברילטור ידני הוא מכשיר שכדי לתפעלו נכונה, יש צורך בידע רפואי רב ובניסיון. אין גישה למכשיר למי שלא למד רפואה והתמחה בשימוש בו.

דפיברילטור ידני חיצוני הינו מקביל לא.ק.ג, במכשיר הא.ק.ג הקלינאי מאבחן את מצב קצב הלב: האם ישנו פרפור חדרים? האם קיימת טכיקרדיה חדרית? בהתאם לדיאגנוזה שלו הוא מגדיר בדפיברילטור את עוצמת האנרגיה החשמלית (ג'אול) שתינתן באמצעות שוקים. לאחר מכן הוא יחבר את האלקטרודות למטופל וייתן לו טיפול בהלם.

דפיברילטור ידני חיצוני יבוא לשימוש ברוב המקרים בבתי חולים. אם כי קיימות ארצות שהאמבולנסים שלהם מצוידים בדפיברילטורים ידניים חיצוניים. דפיברילטור ידני פנימי הוא מכשיר בו נעשה שימוש בחדרי ניתוח, בניתוחים בהם החזה פתוח. הדפיברילטור הפנימי הידני, זהה בפעולתו לעמיתו החיצוני, אולם האלקטרודות שלו מחוברות ללב במגע ישיר.

 

האוטומטי – AED

דפיברילטור אוטומטי הוא דפיברילטור שיוצר לשימוש ציבורי גם לאנשים שלא עברו הכשרה, או שעברו הכשרה מינימלית, בהצמדת שתי אלקטרודות לבית החזה של המטופל, מאבחן המכשיר את קצב הלב ומנתח את הפעילות הלבבית.

המכשיר מחליט על כמות האנרגיה החשמלית של כל שוק ועל מספר השוקים החשמליים. הדפיברילטור האוטומטי נודע כמכשיר המציל חיי אדם, משום שהוא יכול לטפל בחולים גם טרם בוא הצוות הרפואי. יש לציין שבמקביל לשימוש בדפיברילטור אוטומטי יש להזעיק צוות רפואי, שיבחן את המקרה.

במידה ויש במקום החולה צוות רפואי המצויד בדפיברילטור ידני יש להעדיפו על פני השימוש בדפיברילטור אוטומטי. וזאת למה?

  • לדפיברילטור האוטומטי לוקח 10-20 שניות לאבחון החולה, זמן זה הוא זמן יקר ביותר, צוות רפואי מיומן באבחון בשניות בודדות.
  • דפיברילטור אוטומטי מוגבל במכות חשמל בעוצמות גבוהות יותר לטיפול בפרפור חדרים וטכיקרדיה חדרית.

 

דפיברילטורים אוטומטיים AED – כפטריות אחרי הגשם

הם צצים בכל מקום, נוכל לפגוש דפיברילטורים אוטומטיים במכון הכושר, באוניברסיטה, באצטדיון, בבית הספר, בקזינו, במסעדה, בשדה התעופה ואיפה לא?! היום הדרישה החוקית היא להציב בכל מקום שיש בו סיכון גבוה לכך שמישהו יקבל דום לב – דפיברילטור אוטומטי. נוכל להבחין בקופסת המכשיר בסמוך לבניין, ובמכשיר עצמו הצבוע בדרך כלל בצבע בהיר – להקלה על הזיהוי בזמן אמת.

דפיברילטורים אוטומטיים נמצאים באמבולנסים, לפעמים כתוספת לדפיברילטורים ידניים. גם רכבי משטרה ומכבי אש מכילים בחלקם דפיברילטורים אוטומטיים. בנוסף שירותי הצלה קהילתיים וכלי תחבורה ציבוריים כמו ספינות נוסעים ומטוסים, מצוידים אף הם במכשיר זה.

אוכלוסיית הסיכון המוגבר לדום לב הינה של בני 50 ומעלה, ואילו החשופים פחות לסיכון – הם בני נוער, מפאת גילם הצעיר ומשום שעוסקים בפעילות גופנית. בישראל רוב הדפיברילטורים מדובבים לעברית (כגון הדפיברילטור Powerheart AED G3), כדי להקל על השימוש ולהפוך את הפעלת הדפיברילטור לקלה ופשוטה מאין כמוה.

 

דפיברילטורים חצי אוטומטיים – פשרה בין אוטומטי לידני

דפיברילטורים חצי אוטומטיים, כמו הדפיברילטור Powerheart AED G5, הם דפיברילטורים הפועלים בדומה לדפיברילטורים האוטומטיים, אולם ניתן להעבירם למצב ידני, בו יוכלו הצוותים הרפואיים להחליט בעצמם על כמות החשמל בכל מכה, ועל מספר השוקים.

דפיברילטור זה נועד לצוותים רפואיים הנמוכים בדרגתם מהצוות בבית החולים, כמו טכנאי חירום ופרמדיקים. לעיתים מכשיר זה יוכל לתפקד כקוצב לב במידה וקצב הלב נמוך יתר על המידה, תופעה זו נקראת: בארדיקרדיה.

 

הדפיברילטור המושתל

עולם הרפואה עושה היום שימוש בדפיברילטור אוטומטי להשתלה אצל הסובלים מהפרעה בקצב הלב. דפיברילטור זה מושתל מתחת לעור, ותפקידו לבדוק האם קצב הלב תקין. במידה ויש סכנה לדום לב כמו פרפור חדרים, הדפיברילטור נותן שוק חשמלי להחזרת קצב הלב לפעילותו הסדירה. לעיתים יחידה זו משמשת גם כקוצב לב.

 

דפיברילטור אוטומטי AED מאת המרכז לרפואת חרום

המרכז לרפואת חרום הוא חברה ותיקה המציעה מגוון שירותי רפואה מתקדמים: הכשרת מדריכים, כוח אדם של אנשי צוות מקצועיים וציוד רפואי משוכלל ואיכותי כפתרון לכל מצב חרום.

הדפיברילטורים של המרכז לרפואת חרום נבדקו ואושרו ע"י משרד הבריאות הישראלי, מכון התקנים בישראל וה- FDI, והוכחו בשטח כמצילי חיים. דפיברילטור אוטומטי aed הוא המכשיר שאתם זקוקים לו כדי לחיות בלב שקט.