לוגו המרכז לרפואת חרום

מאבטחי טיולים

מאבטחי טיולים מתפקדים ככוח ההגנה והשמירה על קבוצות מטיילים ובאירועים מקומיים, חלקם הגדול בישראל כחובה בטיחותית. המרכז לרפואת חירום ישמח לדאוג לצוות האבטחה הדרוש לכם ולפתרונות נוספים עבור כל צרכי הארגון או הקבוצה לרבות חובשים, מע"רים, ציוד רפואי ועוד.

מאבטחים – גורמים חיוניים ומרכזיים בכל טיול

ככל שהטיולים השנתיים תופסים חלק משמעותי בחוויה הלימודית בקרב תלמידי היסודי, טיולי הנוער מעצבים ומעצימים את המשתתפים והאירועים, הכנסים, ימי הגיבוש והטיולים בקרב קבוצות עובדים, מנהלים, משתתפים וקהילות ידועים כמקומות אטרקטיביים ליצירת ערך מוסף – כך נשמר הצורך במאבטחי טיולים: אותם הגורמים ששומרים על שקט וביטחון במהלך הפעילות ומאפשרים לה להתקיים כסדרה.

תחום האבטחה נתפס כרציני ומהותי מאוד בישראל, בייחוד לאור הרגישות הביטחונית הגבוהה ולא רק בסמיכות למצבי חירום לאומיים. דרישות האבטחה עצמן נבנו לאורך השנים מתוך תפיסת הרתעה ותפעול מיידי לכל תרחיש ויש להן דרכי פעולה ומתודות עבודה מתבקשות. על כן, מאבטחים כיום "לובשים" צורות שונות של עבודה קיימת – חלקם מאבטחים מתקנים, אחרים מאבטחים במתחמים סגורים ארעיים (הופעה חיה למשל) ויש כאלו המשמשים כמאבטחי טיולים.

מאבטחי טיולים בישראל

כמובן שישראל היא לא המדינה היחידה בעולם שמתנהלת בשגרת אבטחה בטיוליה, אך אין ספק שהיא מקפידה על כך בייחוד באזורים עם רמות גבוהות יותר של סכנה בטיחותית. אבטחת טיולים נחשבת כיום לתחום נפוץ ומוסדר למדי, בו מועסקים עשרות אלפי בני אדם המתפקדים כגורמי האבטחה הצמודה בקרב טיולים מטעם בתי ספר, מוסדות אקדמיים, ארגוני טיולים, מתנ"סים, חוגים שונים, תנועות נוער, סדנאות ועוד.

מאבטחי הטיולים נמצאים במקום לשם ההגנה הכללית וההרתעה כמובן, אך תפקידם כולל בין היתר מניעת סכנות ממשיות. לא פעם נדרשו מאבטחים להגיב בזמן אמת לאירועים שהפרו ביטחון במהלך טיול או סיכנו את חיי המטיילים. על כן נבחרים המאבטחים על סמך תנאי בסיס מתאימים והכשרה בסיסית המאפשרת להם לפעול בתחום.

כיצד לבחור מאבטחי טיולים?

מבחינת ההכשרה, על המועמדים לעסוק כמאבטחי טיולים לשמש בשירותם הצבאי כרובאי 03 ומעלה (משמע גיוס קרבי ושירות קרבי בחילות הקיימים) כאשר חלקם נדרשים גם להצגת תעודת יושר משטרתית (חובה בטיולי ילדים ונוער) ולהכשרה ספציפית בתחום הטיולים ומענה למצוקה או היתקעות בשטח.

בנוסף, ישנם טיולים רבים שמחייבים בליווי של חובש, כך שישנם מאבטחים רבים עם רקע כחובשים כמו למשל מתנדבים במד"א או מי ששימשו כחובשים בצבא.

כאשר מדובר על אבטחת טיולי בתי ספר, תנועות נוער וגנים, רצוי לבדוק מול המאבטחים האם הוכשרו ספציפית לעבודת הגנה על ילדים. אם מדובר בקבוצה רגישה אחרת, יש לבצע בדיקה דומה.

אבטחת טיולים טיב העבודה ודרישות הבסיס

כיום חלק גדול מהמשוחררים משירות החובה בצה"ל פונים לתחום השמירה והאבטחה, משום שהם רואים בעבודה זו כמתגמלת, כבלתי מחייבת לטווח זמנים ארוך כך שניתן לראות בה כעבודה זמנית וכמאפשרת לשמור על אלמנטים שנרכשו בחוויה הצה"לית כמו מסעות השטח וההימצאות בכוננות ביטחונית.

למעשה, החוק בישראל דורש שכל מוסד ומעסיק יפעלו כנדרש על מנת להבטיח את שלום הציבור ולמנוע סכנות. כאשר מדובר במקומות שבהם נמצא קהל רב, קיימת חובת אבטחה קבועה. אם ישנו אירוע של 1,000 איש ומעלה, הוא מחויב בדרישות אבטחה מיוחדות על פי מספר האנשים המדויק וגודל המקום.

המדינה אף מציבה תנאי בשימוש במאבטחים כאשר קבוצה מטיילת בשטח וזקוקה לאיתור אחר חפצים חשודים, בדיקה לגילוי נשק ועוד. עסקים למיניהם נדרשים גם הם להעסיק שומרים ומאבטחים על אף קיומן של מצלמות האבטחה ומערכת האזעקה.

הרמה הנדרשת ממאבטחים והסדרת תנאי עבודתם

צעירים שפונים לאבטחת טיולים עושים זאת עקב השעות הגמישות המאפשרות להם לשלב לימודים או עבודה נוספת, דרישות הבסיס שאינן גבוהות מאוד וכמובן תגמול המענק כעבודה מועדפת ומהמוסד לביטוח הלאומי.

יחד עם זאת, הדרישות משתנות על פי סוג האבטחה הנדרשת, כך שהמאבטח צפוי לגלות שהוא נדרש לבצע פעולות מגוונות או מורכבות יותר, על פי רמת הביטחון שהקבוצה המטיילת זקוקה לה. ישנם מקרים שבהם הדרישה היא ל-12 שנות לימוד מלאות, שירות צבאי מלא ביחידה קרבית עם ניסיון פיקודי או קצונה וכן רישיון לנשיאת נשק.

כאן חשוב להבדיל גם בין מאבטחים לשומרים. האחרונים, מתפקדים כשומרים על הסדר ומונעים התרחשות של עבירות פליליות כמו גניבה למשל, לעומת מאבטחים שאמונים גם על הגנת הציבור מפני פגיעות פיזיות כמו פעילות פלילית, חבלנית או פעולת טרור. הדרישות כאן מטבע הדברים יהיו גבוהות יותר ועל פי רמת הסיכון והסבירות לסיכון. מאבטחים נדרשים לעתים גם להכשרות תקופתיות ונוספות כדי לרענן, לפתח ולשמר את כל כישוריהם.

חשוב לציין שבשנים שאחרי האינתיפאדה השנייה, חברות רבות זיהו את הפוטנציאל בהצבת מערכי אבטחה זמינים לטיולים וכך נוצר מצב שבו חברות רבות העסיקו יוצאי צבא אך בתנאים ירודים וללא ניסיון מתאים. רבים מהם לא שולמו כחוק למרות שעות העבודה הממושכות, חלקן עם שהות לילית ואף ללא הפסקות. הסוגיה הועלתה לדיון וכיום גם למאבטחים יש תנאי עבודה הולמים ומסודרים שאין לפגוע בהם.

אז מי נדרש לאבטחת טיולים?

  • גופים ציבוריים ופרטיים שמוציאים טיול עם מספר משתתפים גדול (זוהי אינה חובה להשתמש במאבטח אך בהחלט רצוי לעשות זאת)
  • בתי ספר ומוסדות חינוכיים שיוצאים לטיולים מחוץ לשטחי בית הספר לרבות טיולים שנתיים (זוהי חובה על פי חוזר משרד החינוך, שכן טיול שלא עבר אישור אבטחה איננו רשאי לצאת).
  • טיולים הדורשים היערכות שטח מוקדמת כמו טיולי תנועות נוער המשלבים לינה, טיולי פעילים מעמותות, טיולי שדאות ומחנאות, טיולי מתנ"סים וטיולים הנערכים באזורי סבירות לאומית גבוהה כמו שטחי איו"ש, אזורי הגבולות, עוטף עזה, הנגב והערבה, הכותל ועוד.

אלמנטים הנכללים באבטחת טיולים

כאשר אבטחת הטיולים מבוצעת באופן מקצועי, היא מבוצעת על ידי כוח שהוכשר באופן ייעודי לעבודות אלו. כמובן שאין המדובר רק במאבטח עם נשק, אלא באדם שערוך לספק מענה מיידי למגוון תרחישים ולעתים גם למתן עזרה ראשונה במצבי חירום.

על המאבטח להכיר את מסלולי ההליכה ולבצע פעולות יזומות לאורך הטיול כדי לכסות מעגל אבטחה נדרש סביב המטיילים, לשמור על הסדר ולקבוע פעולות הגנה מתאימות.

לעתים המאבטח יהיה שותף לקביעת מקום הלינה או נקודות הציון בטיול, לעתים עליו לנתח צירי תנועה ולהכיר שטחים בעלי פוטנציאל למפגעי בטיחות (למשל שדות מוקשים וותיקים ברמת הגולן), היכרות מצוינת עם כל צירי הפינוי ומוקדי החירום הזמינים והקרובים ביותר למסלול שבו נעים המטיילים, בדיקת כוננות המבוצעת מספר פעמים ביום ועוד פעולות והנחיות רבות שהמאבטחים נדרשים להן.

כמו כן, מאבטחים שהוכשרו כמאבטחי טיולים יעברו קורס עזרה ראשונה, בו ילמדו כיצד להגיש ע"ר לפציעות שטח ולבצע החייאה באמצעות מכשיר דפיברילטור.

בשורה התחתונה

מאבטחי טיולים שומרים על הסדר הטוב והביטחון של המטיילים, כך שהם יוכלו להפיק ממנו מקסימום הנאה. בעת בחירת המאבטחים יש לוודא שהם בעלי יכולות אישיות מתאימות, בעלי ידע במצבי חירום, הבנת השטח ומסלולי הטיול האפשריים ואנשים שפועלים באמינות ומקצועיות מכל בחינה.

אתם מוזמנים להתייעץ עם המרכז לרפואת חירום בנוגע להיערכות לקראת הטיול הקרוב שלכם ולקבל מאתנו כוח אבטחה מקצועי שיעמוד לרשותכם לאורך כל הטיול.