קורס החייאה

קורס החייאה מקנה ידע בביצוע פעולות מידיות ויעילות להצלת חיים. זהו ידע רלוונטי לכל אדם, שארגונים ומוסדות רבים דואגים להנחיל בקרב צוותי החירום שלהם וזקוקים לגורם שיכשיר את המשתתפים באופן מקצועי. המרכז לרפואת חירום מתמחה בביצוע קורסי החייאה והכשרות מתאימות שבסיומם ניתנת למשתתפים תעודה מתאימה.

חשיבותו של קורס החייאה

דום לב, חנק, אובדן הכרה. אלו הם חלק מהמצבים הרפואיים שעלולים לסכן חיים באופן ממשי תוך דקות בלבד. אירועים מהסוג הזה מצריכים פעולות מהירות, יעילות ומדויקות ודורשים ערנות ומוכנות מוגברים בכל זמן נתון.

אדם בוגר שסובל ממחסור בחמצן למוח במשך כ-3 דקות לפחות, נחשב כמי שסובל ממוות מוחי. ולכן יש לתת טיפול ומענה מהירים ביותר לתרחישים הללו, כדי להוציא מכלל סכנה ופשוט להציל חיים.

יתרונות בביצוע קורס החייאה

להשתתפות בקורסי החייאה יש כמה וכמה סיבות טובות. הראשונה היא היכולת למנוע את מותם של אחרים או נזקים אחרים כמו פגיעות גוף ונפש באופן ניכר, על ידי טיפול מיידי. השנייה היא היכולת להגן על בני המשפחה, לרבות בני זוג, ילדים והורים ללא תלות מיידית בגורם אחר שייתכן ולא נמצא בסמוך.

הסיבה השלישית היא על מנת לפתוח דלת לתעסוקה במגוון רחב של מקומות עבודה הדורשים בידע כזה: חובשים, מאבטחים, מצילים, מאמני כושר, מטפלים מכל סוג, מורים ומדריכים ועוד.

קורסי החייאה שמופנים לקבוצות מיוחדות

כל אדם שמשתתף בקורס החייאה או עזרה ראשונה, צפוי ללמוד ידע שיסייע לו להגן על אחרים ולסייע להם, בין אם זוהי חובתו על פי חוק (למשל במוסדות ציבוריים או במקומות עבודה מסוימים) ובין אם זהו רצונו האישי. אך ישנם תחומים נקודתיים, שבהם צריך ללמוד כיצד מצילים חיים בקרב קבוצה ספציפית מאוד, כמו במקרה של תינוקות.

הורים לתינוקות ולפעוטות מעוניינים לדעת כיצד לדאוג שילדיהם תמיד יהיו בריאים ושלמים ולכן משתתפים בקורסי החייאת תינוקות. קורס זה נועד למי שבא במגע עם הגיל הרך לרבות הורים, גננים, מטפלים, סייעות, נהגי הסעות וצוותים רפואיים המתמחים בטיפול בילדים ומכשיר למענה רלוונטי עבורם בלבד.

קבוצות אחרות, לעתים זקוקות לדגש מעמיק ורחב על פעולות החייאה מסוימות, כמו למשל מצילים שזקוקים להכשרה הרמטית במקרה של סכנת חיים מאירועי טביעה.

אפשר לעבור את הקורס גם באון ליין

ככל שהטכנולוגיה תופסת חלק מרכזי וגדול יותר בחיינו ולאור משבר הקורונה שהעביר חלק אדיר מהתקשורת היומיומית למעבר למסך, הפכו גם קורסי החייאה רבים להכשרות רבות משתתפים דרך תוכנות כמו זום ואחרות. ללמידה מרחוק יתרונות רבים בפני עצמה כמו החיסכון במאמצי הנסיעה הלוך וחזור עד למקום הלימודים, למידה בקצב אישי, חזרה על תכנים במערכת ועוד.

כיום חלק מקורסי ההחייאה מבוצעים און ליין, אם כי חשוב לזכור שעבור חלק מהמשתתפים הדבר אינו אפשרי, בייחוד כאשר מדובר באנשי שטח מקצועיים כמו צוותי אמבולנסים או חובשי טיולים, שנדרשים גם להכשרה בתחום התעסוקתי שלהם ולא רק לידע כללי לשעת חירום.

יחד עם זאת, חשוב לציין שלמידה בקורסי החייאה און ליין מצריכה גם היא התנסויות ותרגולים מעשיים המבוצעים כרגיל בכיתת לימוד פרונטלית. הלימודים מבוצעים מרחוק והלומדים מתבקשים להגיע לתרגול ולבחינות בלבד, כאשר בתרגול ניתן ליישר קו עם החומר הנלמד, לחדד את דרכי הפעולה ולשפר אותן.

מה לומדים בקורס החייאה?

קורס החייאה מספק ידע נרחב בנוגע לעזרה ראשונה מצילה חיים, לרבות כללי הבדיקה של גבר או אישה שנפגעו על הכרתם ותגובותיהם הפיזיולוגיות. הקורס מלמד גם אבחון פיזיולוגי לרבות בדיקת קצב נשימה ודופק, לקיחת נקודות לחיצה מתאימות להחייאה ושמירה על נתיב אוויר פתוח, ביצוע החייאה באמצעות דפיברילטור (מכשיר החייאה לטיפול באירועים לבביים אך לא רק) ושימוש בציוד ייעודי שמצוי בסביבה או בערכת עזרה ראשונה.

לומדים כיצד להציל חיים במרכז לרפואת חירום

קורס החייאה מלמד פשוטו כמשמעו, כיצד להציל חיים. הוא מלווה בידע רפואי עשיר ומצטבר של עשרות שנים, יחד עם מכשור רפואי הולך ומתקדם שתומך בפעולות ההחייאה והופך אותן למידיות ומדויקות הרבה יותר.

לאחר מכן ניתן גם לבצע קורסי המשך לרבות ריענון לחומרי הקורס עצמו, על מנת לשמור על תוקף התעודה הרפואית ואיתה גם על תחום האחריות או המעמד המקצועי בעבודה.

המרכז לרפואת חירום פונה אל ארגונים, מוסדות, כל הקהילות וכל המגזרים ומציע קורסי החייאה מקצועיים במגוון פורמטים פנו אלינו למידע נוסף ולהרשמה לקורסים הפתוחים כבר עכשיו.