לוגו המרכז לרפואת חרום

תיק עזרה ראשונה לטיולים

טיולים חושפים מבוגרים וילדים כאחד לפגיעות ופציעות רבות, מה שמחייב לצרף אליהם תיק עזרה ראשונה לטיולים. במאמר זה נציג את חשיבות ערכת העזרה הראשונה ואפשרויותיה ונצייד אתכם בתכולה המתאימה לטיולים במסגרת מוסדית, ארגונית ופרטית.

 

מהו תיק עזרה ראשונה לטיולים?

תיק עזרה ראשונה לטיולים הוא אמצעי חיוני בכל יציאה לשטח ולטבע. הווה אומר שכל טיול עשוי להסתיים במפגע כלשהו – קטן או גדול ולכן יש להיות מוכנים וערוכים אליו ככל שניתן. בצד הקיצוני של הסוגייה, חשוב לגלות ערנות גם לביצוע טיפולים ראשוניים ומצילי חיים, הדורשים בצירוף של מכשור החייאה והנשמה למהלך הטיול.

 

תכולת ערכת העזרה הראשונה

תיקי עזרה ראשונה מכילים בתוכם ציוד רפואי מגוון כמו גזות סטריליות, תחבושות, חוסם עורקים, משולשים, פדי אלכוהול, מסכות נשימה ועוד. עקרונית, מה שנמצא בתוך הערכה אמור להתאים למטיילים עצמם, לאופי הטיול וגם למשך הטיול על מנת לקבוע את כמות התכולה הנדרשת.

תקן משרד החינוך קובע את ההרכב המדויק של תיק עזרה ראשונה למטיילים, כך שכל טיולי הגן ובתי הספר המשתייכים למשרד החינוך מחויבים בו על פי חוק. החובשים והמאבטחים המתלווים לכל טיול מודעים כמובן לתקן הקפדני והוראותיו ולכן נערכים מחדש למילוי הערכה לפני יציאה לכל טיול.

 

התאמה לאופי הטיול ולסוג המטיילים

ככל שמדובר בטיולים אחרים, החל מטיולי חברה במסגרת ימי כיף ועד טיול שבת משפחתי, חשוב שהערכה תתאים כאמור לנפשות הפועלות והיקף הטיול. למשל אם מתקיים הטיול במדבר וקיים סיכוי להיתקלות עם חיה ארסית, מומלץ שהערכה תכיל משחה או תרסיס דוחה חרקים שיתנו מענה בשטח.

אם כחלק מהטיול ניתן יהיה להיכנס למקור מים כלשהו ולשחות, הערכה תצטרך להכיל מסכת הנשמה או סקשן וכן הלאה.

לפני שיוצאים לטיול עצמו, חשוב לוודא שהתיק מכיל את כל הציוד הנדרש ובכמות שתספיק להיקף האנשים ולמשך הימים. כך, אם חלילה התרחש מפגע המוני (למשל נפילה זה על זה בירידה תלולה), יהיה ניתן להגיש לכולם את הסיוע המתאים להם.

 

היכן לאחסן תיק עזרה ראשונה לטיולים?

ערכת עזרה ראשונה נרכשת עם תכולה מלאה מראש ולכן תיק עזרה ראשונה לטיולים אמור להתייחס בעיקר לאופן נשיאתו. אם מדובר בטיולי שטח הנערכים בג'יפ, ברכב או בטיולי אופניים המלווים ברכב, מומלץ שהתיק יתאים לנשיאה ולאחסון ברכב.

כאשר מדובר בטיול רגלי בשטח על התיק להיות נוח לנשיאה על הגב וחשוב לדאוג שניתן יהיה לשאת אותו במקביל ליתר הציוד בנוחות וללא מעמסה מיותרת. התיק אמור להיות קל משקל ולכן מומלץ לשמור את התיקים המאסיביים יותר למקומות נייחים.

אם הטיול מתמקד בנקודה קבועה כלשהי כמו מתחם אירוח או ספא, מומלץ לצרף אליו ערכה שתתאים לנשיאה באוטובוס ולדאוג מול המקום עצמו לכך שקיים תיק עזרה ראשונה המאוחסן במקום נוח לשליפה ומוכן על תכולתו לטיפול בכל אירוע.

 

אמצעים חשובים נוספים למטיילים

דפיברילטור – חוק הדפיברילטור הישראלי קובע שכל מקום המכיל 500 אנשים ומעלה מחויב בהצבת דפיברילטור תקין ומוכן לפעילות בכל רגע. המכשיר מיועד להצלת חיים ולכן במקרים של דום לב או אובדן הכרה פתאומי יש לשלוף אותו במהירות ולהעניק טיפול מציל חיים מיידי. הדפיברילטור איננו חלק מציוד ערכת הע"ר ויש לרכוש אותו בנפרד, גם הפעם רצוי מדגם קומפקטי ונוח לנשיאה.

מערכת החייאה ניידת מתקדמת L.S.P – מצוקה נשימתית דורשת התערבות רפואית מהירה ביותר וערכה זו נועדה לכך באופן מיוחד. למערכת ההחייאה מנשם 100% חמצן וסקשן המגיעים במזוודה קשיחה. מערכת זו תתאים מאוד לטיולים המשלבים פעילויות ספורט ואקסטרים.

מד לחץ דם – אם הטיול משלב אוכלוסייה בעלת מצב רפואי מגוון, מוטב לצרף לתיק העזרה הראשונה גם מד לחץ דם, שינטר כל מקרה שדורש הפניה למוקד רפואי ושיוכל לספק אינדיקציה יעילה בשטח לגבי היכולת להמשיך לבצע את הטיול.

 

שימוש בתיק העזרה הראשונה

עקרונית, תיק עזרה ראשונה לטיולים הוא אמצעי אפקטיבי שבו כל אחד יוכל להשתמש, גם ללא רקע רפואי או קורס עזרה ראשונה. יחד עם זאת, מומלץ לקבל מושג בסיסי לגבי ציוד עזרה ראשונה שנמצא בתוך הערכה וזאת עוד לפני שיוצאים לטיול עצמו.

 

מטיילים בטוח: דברים נוספים שכדאי לצרף לתיק הע"ר:

  • חומרי חיטוי – סביעור, יוד ומשחות לטיפול בכוויות כמו בפנטן למשל, יסייעו מאוד לפצעים שונים. כדאי גם לצרף ג'ל לחיטוי הידיים שמתאים גם לניקיונן בהתאם לצורך.
  • משככי כאבים ומורידי חום – תיק עזרה ראשונה לטיולים צריך להכיל גם תרופות למקרה הצורך ורצוי כאלו שהמטיילים משתמשים בהם ויכולים להשתמש בהם. זכרו שיש לשמור עליהן במקום קריר ולכן ערכה ברכב המתחמם לא תתאים לכך.
  • תרופות נוספות – הדברים הכי אבסורדיים מתרחשים דווקא מחוץ לבית ולכן כדאי להצטייד גם בתרופות נגד שלשולים, נגד בחילות, נגד אלרגיות ובכל תרופה שנלקחת באופן קבוע.
  • דוחה יתושים – הידעתם? יתושים מאלחשים את אזור העקיצה לפני כן, מה שגורם לגילוי על העקיצה בדיעבד. ספריי, רולר או סטיק יעזרו לכם להתגבר על הבעיה בקלות.
  • הרגעת העור – וזלין, פניסטיל ג'ל או אלוורה יכולים לסייע להרגעת העור במקרים של מכות יבשות, גרד או שפשופים.
  • הגנה מפני השמש – מומלץ להצטייד בתכשיר עם SPF15 לפחות ולהקפיד על התנהלות חכמה בשמש בכל שלבי הטיול.

 

מוכנות והערכות מוקדמת תמנע אסון

המרכז לרפואת חרום מזמין אתכם לבחור תיק עזרה ראשונה לטיולים המורכב מהחומרים והציוד המקצועיים ביותר להגשת סיוע רפואי וכן את כל האמצעים הנוספים להגשת טיפול וביצוע פעולות מצילות חיים. באתר שלנו תמצאו מגוון רחב של ציוד רפואי נחוץ המתאים הן לגורמים מוסדיים וציבוריים והן ליחידים ולפרטיים, כולל בתי חולים וקופות חולים, מכונים רפואיים, מוקדי בטחון ועוד.

בנוסף, מציע המרכז לרפואת חרום מגוון קורסי עזרה ראשונה וקורסי החייאה, המתאימים הן למשתלמים בתחום והן לכלל הציבור כהעשרה ורכישת ידע מתאים. צרו עמנו קשר לקבלת מועדי הקורסים וקבלת ליווי להתאמת ערכת העזרה הראשונה המתאימה לכם.