לוגו המרכז לרפואת חרום

תיקי עזרה ראשונה

תיקי עזרה ראשונה הם התיקים היחידים שנשמח שתמיד יישארו סגורים. בתוכם נמצא ציוד שנועד לטיפול מיידי בפציעות, חבלות ולעתים גם לטובת הצלת חיים. ויחד עם זאת, תכולה נכונה ובכמות הנדרשת בתיק, אחסון במקום בטוח וזכיר וגם ריענון מלא של הערכה אחת לחצי שנה נחשבים לפעולות נדרשות על מנת להבטיח את בריאותכם ושלמות גופכם, בכל מקום אשר תהיו.

תיקים וערכות לעזרה ראשונה

ערכות עזרה ראשונה מצויות כמעט בכל מקום אפשרי: בבית, במקום העבודה, בטיולים ואפילו בתוך הרכב. הן מסייעות לנו לשמור על בריאות תקינה ולטפל בפגיעות ומצבי חירום רפואיים ברמה הבסיסית ובכך אפילו להציל את חייו של אדם, או לבלום הידרדרות במצבו עד שיגיע למקום צוות רפואי מקצועי.

השימוש בתיקי עזרה ראשונה כשלעצמו לא דורש ידע או התמחות מיוחדים, אך כן רצוי לערוך היכרות טובה עם התכולה בהם וכיצד היא באה לידי ביטוי ברגע האמת. כדאי להבין מי מבין האמצעים מתאים לאילו מצבים וכיצד משתמשים בהם בצורה נכונה כדי להימנע מיצירת נזקים נוספים.

יחד עם זאת, מומלץ להרחיק את התיק מהישג ידם של ילדים ואנשים שיש עמם חשש לפגיעה עצמית ולאפסן אותו במקום סמוי, אך בו זמנית גם זמין להישג יד ולשימוש במהירות.

 

תכולת תיקי עזרה ראשונה

התכולה של תיקים אלו צפויה להיות מגוונת, ככל שמדובר במקום שדורש אמצעים ספציפיים, או ככל שהדרישה לתכולת התיק היא רחבה ולא נצמדת לרשימה מחייבת כלשהי. לרוב ערכות אלו מכילות אמצעי חבישה שונים, תרופות בסיסיות ואמצעי חיטוי כמו למשל חסם עורקים, פלסטרים, תמיסת סביעור, משחת פולידין, תחבושות, משולש בד, גזות, מספריים, מסכות כיס להנשמה ועוד. התכולה הסופית משתנה בדרך כלל גם בהתאם לסוג ואופי המקום וכמות האנשים שהוא מכיל או צפוי להכיל.

במקומות ציבוריים, ארגונים שונים ומוסדות אמורים להחזיק אצלם ערכות עזרה ראשונה המותאמות מבחינת הציוד הקיים שלהן לאופי המקום וכמות הנוכחים. וועדת השרים לענייני חקיקה קבעה בנוסף בשנת 2007 כי כל מקום ציבורי שבו שוהים למעלה מ-500 אנשים מחויב להחזיק במכשיר ההחייאה דפיברילטור.

 

תיקי עזרה ראשונה למוסדות לימוד וגנים

רשימת הציוד המוכרת ביותר שאמורה להימצא בתיקי עזרה ראשונה היא בוודאי זו שמצויה בחוזר מנכ"ל משרד החינוך, שקובעת מהו הציוד וכמה ממנו אמורים להימצא במוסדות הלימוד ובקרב חובשים ומע"רים במסגרת טיולים ופעילויות חיצוניות בתרמיל הגב.

חוסם עורקים

2 תחבושות אישיות

5 משולשים וסיכת ביטחון

תחבושת בטן

20 פלסטריות

3 איספלניות

10 אגדים

סד קיבוע

20 גזות סטריליות (פדים)

מספרי מלע"כ

3 תחבושות לכוויות

כלודין 100 מ"ל

שמיכה היפותרמית

3 תחבושות אלסטיות

פנס ראש

10 זוגות של כפפות חד פעמיות

3 מנתבי אוויר בגדלים 1,2,3

 

תיקי עזרה ראשונה לרכבים

נהגים שיניחו תיק עזרה ראשונה במכוניתם צפויים להציל חיים, בין אם מדובר במעורבותם בתאונה ובין אם היו עדים לתאונה שבוצעה על ידי אחרים על הכביש. מבחינת החוק, תיק עזרה ראשונה ברכב הוא עניין מחייב רק ברכבי ביטחון, רכבי הסעות (לרבות אוטובוסים ומוניות) ומשאיות.

כפי שציינו, הדבר גם מומלץ בחום לנהגים ברכבים פרטיים, שכן הדקות שאחרי הפגיעה עשויות להיות קריטיות ולמנוע פגיעה קשה וחמורה. כמו כן, עליכם לדעת שגם אם אין חובה חוקית להציב תיק עזרה ראשונה ברכב, הוא עדיין מחייב להגיש עזרה לנפגעים בתאונת הדרכים בהתאם ליכולתו והכשרתו.

גם למשרד התחבורה קיימת רשימת ציוד מומלצת המכילה:

משולש קיבוע

פס סטרילי

אגד חבישה 6 ס"מ

מספרי מלע"כ

10 יחידות של אגד מדבק

חשוב להקפיד שהתיק יהיה אטום ועמיד מפני לחות, רטיבות וחום. כמו כן, רצוי להחזיק אותו בדלת הרכב או בתא הכפפות, כדי שיהיה נגיש במהירות ובקלות בעת הצורך. רצוי גם שנוסעי הרכב הנוספים ידעו על מיקום הערכה כדי שיוכלו לשלוף אותה במצב חירום.

 

המיקום הרצוי להנחת תיקי עזרה ראשונה

המצב האופטימלי ביותר הוא של הצבת ערכת עזרה ראשונה בכל מקום שאינו רק מקום ציבורי, כמו למשל בכל בית, במשרד וקליניקה. זאת מתוך ההבנה שתאונות עלולות להתרחש בכל מקום וכדאי שנהיה ערוכים להתמודד איתן ולהגיש עזרה ראויה ומהירה.

ערכות אלו מצריכות מספר אמצעים מומלצים כמו פלסטר בד ופלסטרים סטנדרטיים, צמר גפן, משולש, פדי אלכוהול, מספריים, גזות, חוסם עורקים, פינצטה, תחבושות אלסטיות ופינצטה. במידת האפשר, רצוי להוסיף גם מסכות נשימה ותרופות מתאימות במידה וצריך.

 

ארונות עזרה ראשונה

בחלק מהמקומות ישנה גם חשיבות להצבת ארון עזרה ראשונה, כאשר משפחות עם ילדים בדרך כלל מתעניינות בארון כזה במקום מסוים בבית וגם במשרדים או מתחמי עבודה שונים קיימת לו חשיבות. ישנן כיתות לימוד מיוחדות שמשתמשות בארונות מהסוג הזה וכך גם חדרי ישיבות ודיונים, מפעלים שונים ועוד.

לרוב ההתקנה של הארונות הללו פשוטה מאוד והם מספקים גישה מוצלחת לתיק העזרה הראשונה וליתר האמצעים כמו תרופות ומוצרים נוספים, שאינם פיזית בתוך התיק.

 

דפיברילטור – עזרה ראשונה במקומות ציבוריים

יש מקרים רפואיים שעבורם תיקי העזרה הראשונה לא יספיקו, כמו למשל כניסה לדום לב שמצריכה תפעול מהיר ומדויק של מכשיר הדפיברילטור – מכשיר שנועד להציל חיים. על פי החוק, כל מקום ציבורי ששוהים או יכולים לשהות בו 500 איש ומעלה, מחויב להחזיק ערכת עזרה ראשונה לרבות דפיברילטור. לרוב מדובר בערכות מקצועיות ועשירות יותר, שיתאימו גם לביצוע החייאה ושמירה נאותה על מצבו של המטופל, עד שיגיעו למקום הצוותים הרפואיים המקצועיים.

חיינו נחשבים לערך עליון, אך ידוע שאסונות וטרגדיות רבות עלולות לסכן אותם. מסיבה זו, יש צורך להיות ערניים ומודעים לחשיבותם של תיקי עזרה ראשונה, להציב אותם במקומות נגישים ולרענן אותם אחת לחצי שנה – פעולות פשוטות ותקופתיות שעשויות ברגע האמת להציל חיים ממש.

 

מי יכול להשתמש בתיק העזרה הראשונה?

ערכת העזרה הראשונה מכילה מענה שלם לנפגעים ואיננה דורשת ידע תפעולי ברמה גבוהה, אם כי רצוי שכאשר נוכח במקום חובש, רופא, איש צוות רפואי או אדם שעבר הכשרה במתן עזרה ראשונה ו/או ביצוע החייאה יבצע את פעולות הטיפול הראשוניות ויהיה למעשה האדם שבא במגע עם התיק ותכולתו. ככלל, כולנו שואפים להיות ערבים זה לזה ולהושיט עזרה לאחר בעת הצורך ולכן תיקי העזרה הראשונה הם הביטוי המובהק של היכולת לעשות זאת.

 

על המרכז לרפואת חירום

במרכז לרפואת חירום תוכלו למצוא מגוון תיקי עזרה ראשונה לרכישה, המיועדים לשימוש ציבורי, פרטי או לחובשים וצוותי רפואה (לרבות צוותי אמבולנס, מרפאות וכן הלאה). תיקי העזרה הראשונה הקיימים אצלנו עומדים בתקנים הישראליים המתאימים וניתן להשתמש בהם בבית, ברכב, במקומות עבודה, מפעלים, בתי ספר, טיולים וקייטנות.

בנוסף במרכז תוכלו להשתמש במערך ההדרכה של הארגון על מנת להכשיר אנשים במתן עזרה ראשונה והחייאה ולעבור קורסים, הדרכות וסדנאות אצל מדריכים מקצועיים ברפואת חירום.

אפיק נוסף שהחברה מפעילה הוא חטיבת כוח אדם הכוללת חובשים, מע"רים ומאבטחים שיוכלו להתלוות לטיולים, כנסים, אירועים, הופעות וכל אירוע חיצוני בכל מקום וכל סדר גודל.

אנו מאחלים לכם שמירה טובה ואיתנה על בריאותכם, מבלי לפתוח את תיק העזרה הראשונה לעולם. לשאלות, רכישה והתאמת אמצעי החירום לארגון או המוסד בהפעלתכם צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם.

 

תיק עזרה ראשונה הוא האמצעי החשוב והמיידי ביותר לטיפול חרום רפואי. במרכז לרפואת חרום תוכלו לרכוש ערכות ע"ר מגוונות המכילות את כל הציוד הדרוש וכן אמצעים נוספים לרבות ציוד החייאה והנשמה.

 

חשיבותו של תיק עזרה ראשונה

מיטל, מתנדבת במד"א, נסעה ברכבה בשעת ערב מאוחרת. זה היה ערב גשום וסוער עם שדה ראייה מוגבל, כך שהיא נאלצה לנסיעה איטית מאוד. תוך כדי נסיעתה, רכב שנסע מאחוריה איבד את השליטה וכתוצאה מכך התנגש במעקה הבטיחות שבשולי הכביש. בלי לחשוב פעמיים עצרה מיטל את רכבה בצד, שלפה תיק עזרה ראשונה ומיהרה להגיש עזרה לנפגע.

כשמיטל פתחה את דלת הנהג, היא גילתה בחורה צעירה וחיוורת שמתייפחת מכאבים, עם דימום פורץ מזרועה השמאלית ועליה סימני הלם. במהירות רבה מיטל הוציאה את חסם העורקים, הניחה אותו מעל לחלק הפגוע והצליחה לעצור את הדימום.

מלבד התושייה של מיטל והערנות שלה למתרחש סביבה, גורם אחד נוסף סייע במלאכה החשובה והוא תיק העזרה הראשונה.

מקרה כזה נועד ללמדנו על חשיבותו של תיק עזרה ראשונה בכל תרחיש שעלול לקרות ולכן מומלץ שהוא יאוחסן בכל בית, משרד, רכב ומקום עבודה. התיק מכיל ציוד רפואי מגוון שבו ניתן להשתמש למקרים רבים ושונים מפציעות קלות שמצריכות פולידין או פלסטר בסך הכל ועד לפציעות קשות שבהן צריך להשתמש בחסם עורקים, חמצן ועוד.

 

מה צריך להכיל תיק עזרה ראשונה?

 • 5 משולשים וסיכת ביטחון
 • חוסם עורקים
 • 10 אגדים
 • 20 פלסטריות
 • 2 תחבושות אישיות
 • 3 אספלניות
 • 20 גזות סטריליות
 • 3 תחבושות לכוויות
 • 3 תחבושות אלסטיות
 • מספרי מלע"כ
 • כלודין 100 מ"ל
 • סד קיבוע
 • שמיכה היפותרמית
 • מסכת כיס להנשמה
 • פנס ראש
 • 10 זוגות של כפפות חד פעמיות
 • 3 מנתבי אוויר בגדלים 1,2,3

 

אמצעים חשובים נוספים

את כל הציוד הרפואי הרשום כאן תוכלו למצוא במגוון תיקי עזרה ראשונה ניידים וקומפקטיים מאוד לאחסון בבית, ברכב או במשרד. המרכז לרפואת חרום המתמחה בשיווק ציוד עזרה ראשונה ממליץ לצרף לערכה הקיימת עוד כמה פריטים חשובים:

ערכת כוויות ברנשילד (מקסי קיט) – ערכת הכוויות תתאים לטיפול מיידי בכוויות שנוצרו בבית, בטיול או בכל מקום אחר. הערכה כוללת תחבושות בשני גדלים ותרסיס ספריי וניתן לצרף אליה כל אמצעי נוסף להגשת עזרה ראשונה כמו פלסטרים, משחה לכוויות ועוד.

מפוח ומסכת הנשמה – לא פעם מתן העזרה הראשונה דורש גם תמיכה וטיפול נשימתיים, כך שהמפוח ומסכת ההנשמה הם אמצעים נדרשים במיוחד. תיק עזרה ראשונה שנמצא במוקדי חרום והצלה, מרפאות, בריכות שחייה ומכוני כושר, חשוב שיכלול גם אבזור מתאים שכזה.

דפיברילטור Lifeline AED – מכשיר החייאה שנוכחותו תציל חיים! לדפיברילטור יש חיווי קולי בשפה העברית וב-29 שפות נוספות, כך שניתן להשתמש בו גם ללא ידע רפואי קודם.

למעשה, מדובר באמצעים שכל אחד יכול להשתמש בהם ללא ידע רפואי כלשהו או ביצוע קורס עזרה ראשונה, אם כי מומלץ לכל אדם לדעת למה מיועד כל אחד מהמוצרים בערכה וכיצד משתמשים בו באופן בסיסי. אם קיים הצורך ברכישת ידע מתקדם וממוקד לנושא, ניתן להשתתף בקורס עזרה ראשונה של המרכז לרפואת חרום וללמוד הן מתן עזרה ראשונה והן פעולות החייאה והנשמה.

 

הגשת עזרה ראשונה על ידי ביצוע החייאה

החיים אינם משחק ולכן תיק עזרה ראשונה מספק מוכנות גבוהה להצלת חיים. יחד עם זאת, הוא איננו כולל מכשירי החייאה כמו הדפיברילטור, שאותו חשוב לצרף לערכה בכל מקרה.

הדפיברילטור הוא מכשיר רפואי לטיפול מיידי באדם שחווה אירוע לבבי או אובדן הכרה פתאומי. המכשיר נוח ואפילו אינטואיטיבי מאוד לתפעול, כך שאין צורך לרכוש לגביו ידע קודם. למעשה, כל אדם שיש לו הבנה בסיסית בביצוע החייאה והגשת עזרה רפואית יוכל להשתמש בו ולהציל חיים ממש.

כיום ישנו חוק הקובע את חובת הימצאותו של הדפיברילטור בכל מקום שבו שוהים יותר מ-500 אנשים. אם חלילה אירע מצב שדורש בהפעלתו, ניתן להאזין לחיווי הקולי בעברית או בכל שפה שנוחה למגיש העזרה ולהבין כיצד לאבחן את מצב המטופל, כיצד להגיש לו סיוע מיידי (מתן שוק חשמלי – פולסים מהמכשיר) ולפעול שלב אחר שלב באופן רגוע ומקצועי.

אם קרה לידכם מקרה הדורש החייאה, יש להזעיק מיד עזרה רפואית ולהתחיל בפעולות החייאה מסורתיות. במקביל, יש לשלוח את האדם הקרוב ביותר להשיג את תיק העזרה הראשונה ואת מכשיר הדפיברילטור. אם אין מכשיר זמין, יש לחייג למד"א ולקבל הנחיה על מיקומו של המכשיר הקרוב אליכם.

 

רכישת תיק עזרה ראשונה

במרכז לרפואת חרום תוכלו לרכוש תיקי עזרה ראשונה במגוון רחב של גדלים וכמויות משתנות של ציוד רפואי. אנו מעמידים לרשותכם גם את מכשירי הדפיברילטור המתקדמים בישראל ובעולם ואת מיטב המכשור והציוד שימטב את מוכנותכם לתרחישים רפואיים ויסייע לכם להגיש עזרה מתאימה. אם לא ברור לכם מה אתם צריכים, ניתן לפנות אלינו ולקבל ייעוץ וליווי לתהליך התאמת הציוד המלא.

 

הרשמה לקורס עזרה ראשונה

קורסי עזרה ראשונה מספקים הזדמנות להיערך כראוי לכל מצב חרום רפואי, בין אם מדובר באיש מקצוע שזקוק להשתלמות בנושא ובין אם גורם פרטי שמעוניין להעשיר את הידע שלו. צוות ההדרכה המקצועי של המרכז לרפואת חרום יספק לכם ארגז כלים מלא וכולל, לרבות הסבר על אופן השימוש בציוד הרפואי שמכיל תיק עזרה ראשונה.