לוגו המרכז לרפואת חרום

דפיברילטור ביתי

דום לב אינו דומה לעיטוש קליל, שרגע אחד היה, ולאחריו נשכח. זהו אירוע לבבי חמור ביותר, ולעיתים קרובות אף קטלני. עולם הרפואה רתם לשירותיו את הדפיברילטור – מכשיר חשמלי למתן שוקים שתפקידו להחזיר את פעולת הלב לסדרה.

מכשיר זה יכול להציל חיים. דפיברילטור ביתי מיועד לכל מי שמעוניין להיות ערוך ומוכן ברוגע לכל מקרה שלא יבוא. השימוש בדפיברילטור הביתי הינו נוח וקל ביותר ומתאים בהחלט גם לאנשים שלא עברו הכשרה מקצועית.

 

מהו מפעם, וכיצד הוא פועל?

מפעם זו המילה אותה קבעה האקדמיה ללשון עברית, כתרגום למונח: דפיברילטור. דפיברילטור הוא מכשיר רפואי, שהומצא במאה שנים האחרונות, כשכל הזמן הוא עובר שדרוגים ושיפורים. תפקידו של המכשיר הוא להחזיר לסדרו את קצב הלב לאחר דום לב או במהלך הפרעת קצב.

הדפיברילטור נותן מכות חשמל לחולה ובכך משתיק את קצב הלב, ומאפשר לו להתחיל מחדש את פעולתו בצורה תקינה. לעיתים מיועד המכשיר להפסיק לגמרי את קצב הלב כדי לאפשר ביצוע החייאה בסיסית או מתקדמת, בסיטואציה כזאת יינתנו מכות חשמל בעוצמה של למעלה מ-700 ג'אול (ג'אול – מידת עוצמת האנרגיה החשמלית בכל שוק).

את הדפיברילטור מחברים לגוף המטופל באמצעות שתי אלקטרודות. את האלקטרודות מצמידים בדרך כלל באמצעות ג'ל אל בית החזה.

ישנם סוגים שונים של דפיברילטורים, לאיזה סוג ניתן לסווג את הדפיברילטור הביתי?

 

מגוון דפיברילטורים שניתן להזמין אצלנו:

 

ידני, חצי אוטומטי או אוטומטי?

דפיברילטור ידני חיצוני ופנימי

דפיברילטור ידני הוא דפיברילטור שכדי לעשות בו שימוש נדרשת הכשרה רפואית מקיפה. בדרך כלל הוא יימצא רק בבתי חולים. השימוש בו נעשה במקביל לבדיקת א.ק.ג, באמצעות בדיקה זו, מזהה הקלינאי האם ישנה הפרעת קצב, ואם כן, איזו. לפי הממצאים, הוא קובע את מידת האנרגיה של כל שוק חשמלי, ונותן פקודה לדפיברילטור החיצוני הידני לתת מכות חשמל ללב המטופל.

בחדרי ניתוח בהם מתבצעים ניתוחים בחזה פתוח, יימצאו דפיברילטורים פנימיים ידניים, שדומים בפעולתם לאלו החיצוניים, אלא שהם מחוברים ללב באלקטרודות המוצמדות אליו ישירות.

 

דפיברילטור חצי אוטומטי

דפיברילטור חצי אוטומטי (כמו ה- AED G5) הוא גם מכשיר שנועד לצוותים רפואיים, אם כי נמוכים יותר בדרגתם מהרופאים המטפלים בבתי חולים, כמו טכנאים של חירום ופרמדיקים. המכשירים החצי אוטומטיים מאפשרים אבחון ללא מגע יד אדם, אולם מציגים תוצאות א.ק.ג ונותנים לצוות להחליט מה תהיה הכמות החשמלית בכל שוק. הפעולה שלהם יחסית מהירה מאוד.

ברוב האמבולנסים של מגן דוד אדום, ניתן למצוא דפיברילטורים חצי אוטומטיים. לעיתים מצוידים מכשירים אלו במערכת קולית שנותנת הסבר ברור ומקצועי שמקל על עיבוד הנתונים וקבלת החלטות.

 

דפיברילטור אוטומטי חיצוני

בניגוד לדפיברילטורים האחרונים אותם הזכרנו, דפיברילטור חיצוני אוטומטי, כודגמת דפיברילטור Powerheart AED G3, מצטיין במתן שירות רפואי מתקדם ומציל חיים, ללא צורך בידע רפואי מוקדם או בהכשרה. הדפיברילטור החיצוני האוטומטי מתוכנת לאבחן לבד את מצב קצב הלב של מאבד ההכרה, ובמידה ונדרש טיפול בהלם, אחראי הדפיברילטור להכריע על כמות האנרגיה הנדרשת ולתת מכות חשמל כפי הנצרך.

כל מה שנדרש ממפעיל המכשיר הוא להצמיד אלקטרודות לבית החזה של המטופל, להמתין לאבחנה במשך 10-20 שניות וללחוץ על כפתור של מתן שוק. את שאר הפעולות מבצע המכשיר בעצמו.

כיום ישנה דרישה מצד החוק להתקין מכשיר דפיברילטור זמין בכל מקום ציבורי בו יש סיכון לדום לב. במקומות בהם שוהים בני 50 ומעלה, רמת הסיכון גבוהה ביותר, ואילו במוסדות של בני נוער הסיכון קטן הרבה יותר מכיוון שהם צעירים, ומרבים לרוב לעסוק בפעילות גופנית.

תוכלו למצוא דפיברילטורים חיצוניים אוטומטיים בתוך קופסת מגן במגוון אתרים: באצטדיונים, קניונים, אוניברסיטאות, בתי ספר, מסעדות, אולמות אירועים ועוד.

הדפיברילטור האוטומטי כל כך חיוני, משום שהוא יעיל בטיפול בדום לב, עוד לפני בואם של הצוותות הרפואיים, ומכיוון שבעיתוי זה כל שניה היא קריטית, יכול הטיפול האזרחי, חסר ההכשרה – להציל חיים.

יש לציין שגם בטיפול יעיל בדפיברילטור חיצוני אוטומטי, יש להזעיק את מד"א או צוות רפואי אחר כדי שיבדוק את החולה ויורה לו על המשך טיפול חיוני.

 

דפיברילטור ביתי – אודותיו

דפיברילטור לבית הינו דפיברילטור אוטומטי, שאינו מצריך לימודים סבוכים או הכשרה מקצועית. מכשיר זה נועד להציל חיי אדם, ולטפל במהירות ככל האפשר בחולה הסובל מדום לב.

לעיתים פרק הזמן שחולף מרגע בו הלב חדל מלפעום עד למציאת הדפיברילטור הנכסף, יכול להשפיע לרעה על המצב, לפעמים עד מוות, כך שהימצאות של דפיברילטור בהישג יד היא איננה המלצה גרידא, זו יכולה להיות עובדה שתסייע בהחזרת החולה לחיים.

דפיברילטור ביתי הינו קל לנשיאה, לרוב שוקל כ-1.5 קילוגרם. חשוב שאורך חיי הסוללה שלו יהיה תקף לתקופה ארוכה, וכן מומלץ שהדפיברילטור הביתי יבצע בעצמו בדיקות תקופתיות, ויאשר האם הוא זמין ותקין לשימוש.

מכשיר דפיברילטור ביתי יוכל לבצע אבחון של האירוע לבבי, ולתת מכות חשמל במידת הצורך בכמות הראויה.

מכשירים ביתיים אלו מצוידים במערכת קולית בשפה ברורה ונינוחה, אם אין צורך במתן שוקים חשמליים אלא בביצוע החייאה, המכשיר יסייע בביצוע הפעולה על ידי נתינת הוראות מדויקות לעיסוי והנשמה חיוניים.

בדרך כלל יש צורך להחליף סוללה במכשיר כל ארבע שנים, ואלקטרודות – כל שנתיים, אלא אם כן נעשה שימוש במכשיר, או אז יש להחליף אלקטרודות מייד לאחר הטיפול.

 

דפיברילטור ביתי מזמינים במרכז לרפואת חרום

המרכז לרפואת חרום הוא מרכז ותיק המציע שירותים רפואיים במגוון סוגים כמו: כוח אדם רפואי, מתן הדרכות רפואיות בנושאים שונים, ומכירת ציוד רפואי מתקדם. תוכלו להזמין דפיברילטור ביתי מקצועי במחיר משתלם, לשימוש בבית או במוסדות ציבורים. כך ניתן ליהנות משקט נפשי בידיעה כי בקרבת מקום נמצא מכשיר שביכולתו להציל חיי אדם.