מהו דפיברילטור ומה התפקיד שלו?

מהו דפיברילטור ומה התפקיד שלו?

דפיברילטור

דפיברילטור

קצת על מכשיר הדפיברילטור ועל מנגנון העבודה של מכשיר חשוב זה

מהו דפיברילטור ומה התפקיד שלו? אחד הדימויים השכיחים ביותר בעולם הרפואי של ימינו הוא הדימוי של מתן שוק חשמלי להצלת חיי אדם – כולנו מכירים את סדרות בתי החולים בהן אנחנו עדים לסיטואציות דרמטיות, כאשר מכת חשמל מדויקת מצילה את החיים של מטופל כזה או אחר. ובכן, בבסיס של כל הדרמה הזאת ניצב מכשיר אמיתי מאוד וחשוב מאוד, שלו קוראים דפיברילטור – או, בעברית, מפעם. למעשה, מדובר במכשיר ששולח שוק חשמלי מרוכז ללב, כשהוא מבוסס על שתי אלקטרודות המתחברות לגוף החולה בשני מיקומים בסמוך ללב. השוק החשמלי הזה מפסיק לרגע את עבודת הלב, מה שמאפשר לו לחזור לפעום בצורה סדירה לאחר מכן – ואמור להציל חיים במצב של דום לב ופרפור חדרים, בשילוב פעולות החייאה ועזרה ראשונה. הוא עושה זאת בהזרמה של מכת חשמל בעוצמה גבוהה מאוד – ונבין איך זה בדיוק עובד.

התפקיד אותו ממלא הדפיברילטור במתן טיפולי עזרה ראשונה והחייאה

הדפיברילטור הנפוץ ביותר ואולי גם החשוב ביותר בשוק כיום, המשווק בין השאר על ידי המרכז לרפואת חירום, הוא מכשיר חיצוני ואוטומטי AED PowerHeart G3 ,מכשיר זה הוא המכשיר עליו עוברים הכשרה בקורסי עזרה ראשונה כיום, והוא מבוסס על חיבור והדבקה של האלקטרודות לגוף החולה (מעל בית החזה מצד ימין, מתחת לבית שחי שמאל), אבחון אוטומטי של קצב הלב, והמלצה בדבר מתן שוק וכמובן שגם השוק עצמו. התפקיד של הדפיברילטור הזה בכל מה שנוגע להחייאה במצב של פרפור לב הוא תפקיד קריטי, ולמעשה בקורסים שונים של עזרה ראשונה כיום מלמדים עליו כעל אחד השלבים החשובים והראשוניים בכל תהליך החייאה. משום כך הדפיברילטור צריך להיות זמין ולהגיע למטופל תוך דקות אחדות, כי אז הנזק למטופל יהיה קטן יותר, ברור מדוע חשוב שיהיה מכשיר שכזה בקרבת מקום בכל עת.

בעולם של ימינו, כל ארגון בסדר גודל משמעותי חייב להשקיע בדפיברילטור

בין אם מדובר בסביבת משרדים גדולה, חברה, מפעל, מועדון ספורט ובין אם במרכז ציבורי כזה או אחר – כאשר אתם אחראיים על בטיחות השוהים במרחב כזה או אחר, אחת ההשקעות המחייבות היא רכישה של דפיברילטור, ולא תוכלו לדעת מתי תזדקקו לו. המרכז לרפואת חירום מציע את המכשירים הנחוצים והרלוונטיים בשוק כיום – פנו אלינו ותקבלו הצעת מחיר הוגנת ומתאימה.

מדוע אנו זקוקים למכשיר הדפיברילטור במקום העבודה?

בתאריך ה-21.7.08 התקבל בקריאה שלישית בכנסת החוק להצבת מכשירי החייאה במקומות ציבוריים. החוק מתייחס למספר רב של מקומות ציבוריים העונים לקריטריונים שנקבעו בחוק.

דום לב, או "מוות פתאומי כתוצאה מהתקפת לב" כפי שהיא מכונת לעיתים הנה גורם המוות העיקרי בעולם. בישראל נפטרים מדי שנה כ 10,000 אנשים מדום לב, פי 15 – 20 מתאונות דרכים. דם לב יכול לפגוע בכל אחד, ללא אזהרה מוקדמת, אפילו באנשים שעל פניו נראים כבריאים. לפי הסטטיסטיקה הרפואית לפחות 50% מקורבנות דום הלב קיבלו זאת ללא התרעה מוקדמת. מקרים אלו קורים בעיקר בעבודה או בבית ופחות בבית החולים.

הפעולה היעילה ביותר להצלת חייו של אדם מדם לב הנה הלם חשמלי הניתן ללבו של החולה, ואשר תפקידו להחזיר את הלב לפעילות חשמלית. הסיכוי של אדם שלקה בדם לב לשרוד פוחת בכ 10% בכל דקה שעוברת. על מנת להיות אפקטיביים יש להגיש ללוקה בדם לב את הטיפול בהלם חשמלי מיד בדקות הראשונות בהם לקה בלבו.

המכשיר המתקדם ביותר לביצוע הטיפול הנו מכשיר החייאה הנקרא PowerHeart AED G3 ואשר מסייע בידי מפעילו לבצע את ההחייאה והטיפול בהלם חשמלי, באמצעות העברת הנחיות בדיבוב קולי ובעברית, אנליזה אוטומטית של מצב החולה ומתן שוק אוטומטי ללא חובת נוכחות רופא. מכשיר זה משולב כיום במוקדים שונים בקהילה, במקומות עבודה, בקבוצות ספורט ועוד.ה-AED  מופעל באופן פשוט וידידותי למשתמש,  אינו דורש תחזוקה שותפת ומתאים לשימוש על ידי כל אדם שהוכשר להפעיל את המכשיר.

מכשיר ה-AED נבדק ואושר ע"י ה-FDA, מכון התקנים הישראלי ומשרד הבריאות בישראל.

 
24 ביוני 2018