לוגו המרכז לרפואת חרום

חובשים לטיולים

חובשים לטיולים הם הגורמים המידיים שמספקים מענה בעת פציעה או חבלה שהתרחשה במהלך הטיול ואלו שבדרך כלל יימצאו בקשר עם גורמים רפואיים נוספים כאשר צריך לפנות לרפואה דחופה. המרכז לרפואת חירום ערוך עבורכם עם חובשים ומגישי עזרה ראשונה לכל סוגי הטיולים וזמין להציע לכם פתרונות מתאימים למקסום הבטיחות והשמירה על שלומכם במסגרת כל נסיעה או בילוי.

חשיבותו של חובש לטיולים

כשטיילנו מטעם בית הספר, תמיד ליווה אותנו חובש צמוד. הוא התמקם באוהל משלו בטיול המחנאות ופנינו אליו לפלסטרים ומים מהג'ריקן כשהחושך ירד ומעמסת היום פחתה. הוא היה שם גם בטיול מהעבודה כדי לטפל בכל חתך וחבלה ונקט בכל אמצעי כדי למנוע מהמטיילים להיכוות, להיחבל או להינזק בדרך שהייתה מביאה לסיום הטיול המהנה.

זוהי על קצה המזלג תפיסת החובשים מצידם של המטיילים – הגורמים שמאז ומתמיד נהגו להצטרף לכל טיול באשר הוא ולהעניק מענה מדויק ומהיר לכל פציעה בשטח, 24/7. מאז הדרישות התגברו, ההכשרות התחדדו והחובשים הם כבר אינם רק אלו שנושאים את ערכת העזרה הראשונה בשטח, אלא אנשי המפתח שעוברים הכשרה ייחודית כדי לבצע את עבודה זו.

מה מבצעים חובשים לטיולים ברמת השטח?

חובשים לטיולים מבצעים הכשרה ספציפית במתן עזרה ראשונה, על מנת שהמטיילים יטופלו באופן מהיר וישמרו על בטיחותם גם בעת לקיחת חלק בפעילויות שיש עמן סיכון מסוים כמו חציית נחל, ירידת הר, טיול סנפלינג וכן הלאה. החובשים נושאים את תיק העזרה הראשונה שבו כל הציוד הדרוש לטיפול ראשוני בשטח וזמינים להשתמש  בו יחד עם ידע ההכשרה שלהם בעת הצורך.

התיק עצמו מורכב מציוד על פי תקנות ונהלים קבועים, כך שכל חובש מחויב להכיר לעומק את הרכב היקר וכמות הציוד הנדרשת בו. ברשימת הפריטים הארוכה ניתן למצוא פריטים כמו: תחבושות אישיות, פלסטריות, פדים וגזות, כפפות חד פעמיות, מפוח הנשמה, מדחום, שמיכה היפותרמית ועוד.

כמובן שהמאבטח נדרש להכיר את אופן העבודה המדויק עם כל אחד מהאמצעים הללו וליישם בו תהליך עבודה נכון, מהיר, מדויק ויעיל.

דרישות ההכשרה של חובשי טיולים

עקרונית, המטרה הבסיסית של הקורסים הנערכים כיום לחובשי טיולים, היא להכיר את הציוד וכיצד לטפל באמצעותו, לתרגל זאת במסגרת הקורס ולשפר וללטש את המיומנות כדי שתסייע כראוי ברגע האמת. החובש נדרש בין היתר למוכנות ולערנות מוגברים והוא עשוי להיות מציל חיים, כאשר עולה הצורך להעניק טיפול מיידי למטייל שאיבד הכרה, נחנק או נפל בצורה מסוכנת.

על מנת להעניק למטיילים את הטיפול האופטימלי, נדרש כל אדם שמעוניין להפוך לחובש טיולים להכשרה הכוללת לימודי אנטומיה, מערכות גוף ומחלותיהן השונות. קורס החובשים מעניק ללומדים את הידע המתאים לזיהוי מצבי חירום, סמכות הגשת העזרה בשטח, פריטים נדרשים בתיק העזרה הראשונה, הגשת עזרה מיידית להחלמה והצלת חיים ועוד.

זהו קורס שמספק את ההכשרה הנדרשת לכל טיול – יומיומי ופשוט ועד מורכב הכולל לינה עם מסלולי ניווט ושדאות.

לאחר שעבר הכשרה מתאימה, החובש יוכל לאפיין בעיות במהירות ולטפל בהן. ישנן תופעות כמו התייבשות שמתחילות על ידי זיהוי של מספר סממנים מתאימים ומצריכות ערנות מוגברת וישנם גם מקרים שבהם צריך לתת מענה לאדם שמשמיע תלונות מסוימות, או שנפגע בדרך שמחייבת השגחה צמודה למשך דקות או שעות.

חובת ההצטרפות של חובשים בעלי הכשרה לטיולים במסגרות חינוכיות

בייחוד בטיולים שבהם משתתפים ילדים ובני נוער, הידע של החובשים הופך לקריטי. זוהי הסיבה שגם החוק מחייב בהכשרה מקיפה שכזו, על מנת לספק מענה שבמקרים רבים אף מציל חיים.

התקנות קובעות שחובש טיולים הוא אדם שהשלים קורס בן 30 שעות לפחות, במסגרתו עבר לימודים ותרגול של כל הידע הנדרש ברמת השטח. החובשים נדרשים לריענון קבוע, הכולל קורס ריענון עזרה ראשונה בן 6 שעות אחת לשנה, או קורס ריענון בן 12 שעות אחת לשנתיים.

בסיום ההכשרה

סוף ההכשרה מקנה לחובש תעודה תקפה, המהווה אישור למקצועיותו וליכולתו ללוות טיולים של בתי ספר, תנועות נוער וטיולי מבוגרים שונים. חובש שמקפיד לעבור ריענון וגם מעבר לתעודה שלו, יוכל להמשיך לשפר את המיומנויות שלו וללמוד מידע חדש שישמר את מקצועיותו.

בתי ספר ומסגרות חינוך ככלל, מחויבות להיערך לכל טיול או נסיעה או יציאה מחוץ לשטחי המוסד הלימודי גם מהכיוון הרפואי. על בית הספר להשתמש בחובשים על פי כמות המשתתפים המתוכננת (על פי התקן אמור להימצא חובש על כל 25 אנשים, לרוב כיתה שלמה) ולהיות בעל אישורים לרבות אישור הכשרה וריענון הכשרה, תעודת יושר משטרתית המעידה על העדר עבר פלילי ועבירות מין.

מוסדות חינוכיים מחויבים להשתמש בשירותי החובשים גם בעת הפקת טורניר, יום ספורט או תחרויות ספורטיביות, אחרת לא יקבלו אישור מהרשות המקומית או המשטרה לאותה הפעילות. כך לדוגמה, ישנם בתי ספר שלוקחים חלק במרתונים עירוניים או מתחרים בענפי ספורט ייחודיים ומיזמים על שם חללים ונפטרים. בכל אחד מהם יהיה צורך בצוות חובשים מיומן.

סטנדרטים שנקבעו לטיולי משרד החינוך

החוזר של משרד החינוך מבהיר כי חובשים לטיולים אינם רק מגישי עזרה ראשונה ולמעשה, מבחינת ההכשרה, הידע ודרכי הפעולה קיים ביניהם הבדל רב.

אחריותו של מגיש עזרה ראשונה

מגיש העזרה הראשונה הוא למעשה כונן שמטפל כקו ראשון באדם בשטח. הוא זה שבדרך כלל נושא את ערכת העזרה הראשונה או מגיש עזרה ראשונה מתאימה. ועם זאת, הוא איננו אדם שעבר הכשרה הכוללת הקניית ידע ותרגול. למעשה, רק החובש מוסמך לטפל בפציעות כמו שברים, אובדן הכרה, חתכים עמוקים, התעלפות, חבלות ראש וכל בעיה שנגרמה מאופי הפעילות או בעקבות מצב רפואי קודם.

אחריותו של חובש

החובש הוא בעל האחריות המקצועית הגדולה ביותר לבריאות המטיילים ויש לו השפעה עצומה על הצלחת הטיול וההנאה ממנו. עליו להיות מיומן ולשאוף לקבלת הידע והמיומנויות הטובים ביותר, לתרגל ככל יכולתו ולהכיר את מגוון הפציעות הקיימות והכלים המעשיים לטפל בהן. החובש הוא האדם ששולט על המצב, הבעיה והטיפול בהן כדי להמשיך את הטיול כסדרו.

נהלי טיולים מטעם החברה להגנת הטבע

בהנחיות של החברה להגנת הטבע, מופיעות הנחיות מעט שונות, המתייחסות לחובש ולמע"ר כאותו הגורם: בוגר הכשרה בת 30 שעות וריענון שנתי או אחת לשנתיים, בעל תעודה תקפה. כמו כן, אחים מוסמכים יכולים לשמש גם הם כמע"רים, אם הם עוסקים בכך בפועל (למשל אב שעובד במד"א ומתלווה כחובש לטיול השנתי של בנו).

הסמכה מצה"ל

כמו כן, חובש נדרש להיות מי שהוסמך לכך בחיל הרפואה הצבאי (כחובש צבאי) וברשותו אישור על כך, או שהוא משרת כחובש במילואים הנדרש לריענון אחת לשנתיים. אם מדובר בחובש שנמצא כעת בשירות חובה או קבע, הוא רשאי גם כן ללוות טיול כחובש.

בנוסף, אפשרי שהחובש המצטרף לטיול יהיה מי שעבר קורס מד"א ופעיל במד"א כחובש או פרמדיק, כל עוד לא חלפו שנתיים מסיום עבודתו שם. אם מדובר ברופא המצטרף לטיול כחובש, עליו להיות בעל רישיון לעיסוק ברפואה בישראל ובעל מספר רופא מורשה מטעם משרד הבריאות. כמו כן, רופאי שיניים ווטרינרים אינם מוגדרים כמי שיכולים לשמש כחובשים או רופאים בטיולים.

חובשים לטיולים במרכז לרפואת חירום

המרכז לרפואת חירום מעמיד לרשותכם צוותי חובשים לטיולים ומאבטחים, מגישי עזרה ראשונה ופתרונות ציוד רפואי שיתאימו לכל טיול ונסיעה, תוך היערכות מתאימה על פי הצרכים והדרישות הקיימות שלכם. המרכז נמנה עם הגופים הוותיקים והמוכרים בישראל להוצאת חובשים לטיולים ועובד באופן הדוק עם משרדי הממשלה וכוחות הביטחון, התעשייה האווירית, בתי חולים ועוד.