כשאנחנו חושבים על מכשיר הדפיברילטור, סביר להניח שמה שעולנו לראשנו הוא סדרות בתי חולים

דפיברילטור – לא בדיוק מה שחשבתם מטופל מוסע במהירות על גבי מיטת בית חולים לתוך חדר הטיפול הנמרץ, כאשר סביבו עובדים ורצים בקדחתנות רופאים, אחיות וצוות רפואי אחר. אחד הרופאים שולח לחלל האוויר צעקה כי הוא זקוק לשוק חשמלי, ומיד שמים בידיו שתי אלקטרודות אותן הוא מכין למתן השוק. הוא צועק באנגלית “Clear” ואז מחבר את האלקטרודות לבית החזה של המטופל, מה שמעביר בגופו שוק חשמלי חזק ובמקרים רבים משיב את לבו לפעילות. זוהי סיטואציה שככל הנראה מוכרת לכל מי שראה אי פעם סדרה רפואית אמריקאית – וזהו אכן מצב שכיח מאוד במתן טיפול מציל חיים בעולם הרפואה המודרני. עם זאת, מדובר גם בסיטואציה שכיחה וחשובה בהרבה מאשר טיפול רפואי בבתי חולים בלבד – מכשיר השוק החשמלי, הנקרא בעצם דפיברילטור, הוא אחד המכשירים החשובים ביותר במתן עזרה ראשונה ככלל, וחשוב להכיר אותו היטב.

דפיברילטור הוא יותר ממה שחשבתם – מדובר במכשיר נפוץ וחשוב להצלת חיים כבר ברמת העזרה הראשונה

כאשר אדם מתמוטט סתם כך, באמצע הרחוב או במקום העבודה, יש סבירות לא קטנה כי מדובר במצב של דום לב. במצבים כאלה, שבמקרים רבים נובעים ממצב של פרפור חדרים בלב (פעימה בקצב גבוה ולא יעיל שלא מזרים דם כראוי), שוק חשמלי הוא דרך הטיפול היחיד היעיל ביותר באופן מוכח. לכן, דפיברילטור הוא מכשיר חשוב מאוד – והוא נמצא לא רק בבתי חולים, לא רק באמבולנסים, אלא גם בכל מסגרת ציבורית או פרטית בה יש ריכוז גבוה של אנשים, ובה יש סבירות מסוימת למצב של עזרה ראשונה. מלמדים את השימוש בדפיברילטור בקורסי עזרה ראשונה, במטרה שכל מגיש עזרה ראשונה ידע להשתמש בו ולתת מענה ראשוני ובסיסי שיכול להיות מציל חיים.

המרכז לרפואת חירום מספקים לכם דפיברילטורים בסטנדרטים גבוהים ובמחיר הוגן

הדפיברילטור הנפוץ והרלוונטי לשימוש מגישי עזרה ראשונה ברמת השטח כיום הוא הדפיברילטור החיצוני האוטומטי AED PowerHeart G3 , מכשיר זה נמצא באמבולנסים של מגן דוד אדום, איחוד הצלה, צה”ל ומשווק לכם על ידי המרכז לרפואת חירום – ובמחיר הוגן בהתאם להצעת מחיר, תוכלו להבטיח דרכנו כי הסביבה במקום העבודה או המגורים שלכם הופכת לבטוחה יותר עבור כל מי שנמצא בה.